Ihastumisesta?

Hytisten taivasalla, hiukset tanssivat kylmän tuulen armoilla. Katseet kohtaavat, lämmin henkäys, hymy, yksi hetki on ikuisuus. Sitten sinä loittonet ja katoat, tai ehkä se olenkin minä. Voi, kunpa maailma olisi kauniimpi paikka, tai kunpa minä en olisi vain eksynyt, pelokas poika.
61128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

omien lisäksi yhdet jäljet, joita seurata.
Ilman niitä olisi jäätynyt paikalleen.
Ohikiitävä lämmin hetki.
Olen vain eksynyt, pelokas tyttö.
Olisitko ollut vielä ulkona, lämpönäni
jos et olisi sinä
Olisitko kävellyt jo aikoja sitten kotiisi, jos et olisi eksynyt, pelokas poika.

Äänestä

Joku päivä vielä yllätyt ja huomaat miten silmäsi olivatkin kokoajan puoliksi kiinni, kun ne yhtäkkiä avautuvat ja näet kerralla kaiken sen kauneuden! Sitten löydät oikean polun etkä ole enää eksynyt, vaan kokonainen poika. Sitten huomaat, että kaikki ne vaikeudet, mitä olet elämässäsi nähnyt, ovat todellisuudessa oman mielen tuotoksia. Ja löydät hänet, kun huomaat, ettette koskaan etääntyneet; se vain näytti siltä.

Ota häntä kädestä ja sano: älä mene, minulle tulee niin kylmä kun olet poissa.

Äänestä
  • ajatukset on ihania, lämpöisiä ja kauniita.

    Kaiken kauneus, maailma on tarkoituksenmukainen.

    On niin kylmä ilman häntä ja niin lämmin hänen kanssaan.

    Äänestä

En tahtoisi loitota, en tahtoisi että loittonet. Tahtoisin auttaa sinut pois eksyksistä, mutta olen jähmettynyt ja mykistynyt, tiedäthän, en mykkä, mutta jotenkin en saa huudettua... Kumpa löytäisit luokseni.

Äänestä
  • olo kuin sinulla. En tahtoisi loitota luotasi, mutta teen sitä koko ajan, sillä en ole tarpeeksi rohkea lähestyäkseni sinua. Toivon, että sinä kuitenkin tajuaisit ettei kyse ole kuitenkaan siitä etten välittäisi. Mutta ehkä loittoneminen on ainoa oikea vaihtoehto, koska voisiko välillämme edes olla mitään vaikka yrittäisin lähestyä?

    Äänestä

kylmässä!..tuu tänne, minä halaan sua ;)

niin..,
kunpa en olisi vain eksynyt,
hämmentynyt tyttönen..sitten ehkä halaisinkin sua..

toivottavasti vielä kohdataan..eikös niin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä. kirjoitti:

Hytisten taivasalla, hiukset tanssivat kylmän tuulen armoilla. Katseet kohtaavat, lämmin henkäys, hymy, yksi hetki on ikuisuus. Sitten sinä loittonet ja katoat, tai ehkä se olenkin minä. Voi, kunpa maailma olisi kauniimpi paikka, tai kunpa minä en olisi vain eksynyt, pelokas poika.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu