Kuinka helposti rakennusmuovi syttyy palamaan? Voiko sitä käyttää tilapäisesti lasituksen tilalla terassilla estämässä säteilylämmittimen lämpöä haihtumasta taivaan tuuliin esim. niin, että asettaisin sitä roikkumaan terassin katosta tavallisesta verhotangosta? Kertokaa parempi idea jos tämä on aivan hölmö.
Rakennusmuovi?
4
489
Vastaukset
- ... näin?
Entä miten rakentaisin siirretävän sermin esim. pleksistä? Lasitusta on turha edes ajatella, en saa taloyhtiöltä lupaa.
- muovia parempaa
Minä kyllä ostaisin halvat rullaverhot kattokiinnityksin vaikka kirpputorilta tai ammattiliikkeistä. Niitä löytyy läpinäkyviä ja värillisiä halujen mukaan, voi ilmeisesti laittaa painojakin. Eikä sitä nyt verhoa kannata kiinnittää säteilijään sillä saa kaikki palamaan jos oikein yrittää. Ja sitten tietysti vielä lattialle oikea parvekematto.
- tietoa
Säteilylämmitin lämmittää ensin ihmiset sekä muut massat, kuten huonekalut lattiat jne ja vasta sen jälkeen ilman. Lämpösäteily kulkee ilman halki lämmittämättä sitä. Energia vapautuu, kun säteily kohtaa ihmisen tai muun pinnan. Pinnat puolestaan alkavat luovuttavaa lämpöä ilmaan sitten, kun niiden lämpötila on korkeampi kuin huoneen lämpötila. Ihmisen aistima lämpötila on siis korkeampi kuin ympäristön lämpötila.
Jostakin muistan lukeneeni että vain 10% tehosta lämmittää ilmaa. - ilmanvaihdosta!
Säteilylämmitintä ei saa käyttää "suljetussa tilassa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4033362Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151561- 1101357
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841353Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991328Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591276- 481189
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi811095Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26990- 34883