Omistatko/olet omistanut RX-8:n? Kerroppa kokemuksia. Miten
pärjää talvella? Paljon tullut kilometrejä ilman ongelmia? Mitään
Wankeliin liittyviä korjauksia? Paljonko vie maantiellä/muuten?
Oletko ollut tyytyväinen?
pärjää talvella? Paljon tullut kilometrejä ilman ongelmia? Mitään
Wankeliin liittyviä korjauksia? Paljonko vie maantiellä/muuten?
Oletko ollut tyytyväinen?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käypä lukasemassa tuolta --> www.mazdago.net
Löytyy paljon vastauksia tähän ja muihinkin kysymyksiin.
Arvo vain putoaa, kuin lehmän....
eli ei kannata maksaa liikaa etenkään, jos ajettu paljon yli 50-60tkm. Kannattaa katsoa myös ulkomailta.
Ajoin 2 vuotta n.35tkm ja ainut ongelma oli jarrujen kanssa. Kaappariovet ja siten kuljetuskyky jopa neljälle yllättävän hyvä!
Talvella ei ongelmia mutta nastat ehdoton! Toki etelässä nää talvet ovat aiemmin olleet aika vähälumisia ja lyhyitä.
taka-akselin takaa ja kaaret.
kaapariovien alatapit/stopparit tekevät helmaan jopa lommon, mistä alkaa kukkimaan. Yleensä kuskin puolella pahempi.
Huoltokirjasta kannattaa katsoa myös öljy-leimat eli mitä on käytetty.
Suomessa hinnat vaihtelevat paljon, koska vähän tarjolla mutta -04-05 about 40-60tkm ajetusta ei kannata maksaa yli 24t€.
Saksasta lähtee jopa tehdastakuulla -06-07 20-30tkm ajettu 14t verot ilmam alvia 8-9t muut kulut (rekisteröinti&matka max. 1000€) total: 24000€
itellä on edelleen uudesta asti ollut -06 high power. ei mitään korjauksia koko aikana. ( poislukien tuulilasi erään lauantai-illanpäätteeksi, sekä radalla loppuun ajetut jarrupalat ) on muuten piikkikumeilla mahtava ajettava jääradalla, 16t compo menee eteenkin kunhan rälläköi satulan päältä 4mm pois... =) takuuna vaihdettu tulpat käynnistysongelmien vuoksi, joka ei auttanut ongelmaan kuitenkaan mutta siihenkin löydettiin ratkaisu reilu kuukausi sitten. tiettävästi ensimmäinen suomalaiseen räxään modattu ohjelma vaihdettiin boxiin ja lopputulos on makea. ei ongelmia käynnistyksissä seisonnan jälkeen, sekä 25hv ja 31nm lisää penkitettyä voimaa vääntökäyrän ollessa todella tasainen. ainoa tekninen muutos k&n vapari alkuperäiseen koteloon. kulutus oli ennen lastua 11,2-15 ja radalla luonnollisesti enemmän. nyt pääsin 10,1 viime viikon 2200km reissulla. erinomainen talviauto kunhan on kunnon nastat alla jotta pääsee risteyksistä liikkeelle, sen jälkeen nastoilla ei ole mitään virkaa varsinkaan vetävillä. vaihdelaatikon ja per'n öljyt kannattaa vaihtaa 40t välein vaikka 100t on suositus. jos ajelet vähänkään rankemmin niin alkuperäinen kytkin alkaa löystymään josta johtuu paljon parjattu vaihdelaatikon takkuisuus. toivotan nautinnollisia kilometrejä jos aiot tai olet jo hankkinut laitteen. itellä niitä on jo 92000km.
Missä laitoit tuon ohjelman boxiin Ja mitä maksoi? :)