ERINOMAINEN PRESIDENTTIMME

J_Jujuttaja

...ja oma vaatimaton persoonani näköjään hiertävät joidenkin mieltä niinkin pahasti, että yrittävvät varastaa jopa tunnetuksi tekemääni nimimerkkiäni. Se, jos mikä, on osoitus siitä, että tinkimätön työ presidentin hyväksi tällä palstalla tuottaa hedelmää. Matkiminen kun on suurinta ihailua, sanotaan.

Presidentin kannatus pysyy huippulukemissa, mitä taas emme voi sanoa porvarihallituksen vastaavista. On suorastaan uskomatonta, miten yksimielisenä kansa seisoo presidenttinsä takana. Peräti 90%:ia suomalaisista haluaa, että presidentti jatkossakin "johtaa ulkopolitiikkaa yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa" eikä kaipaa perustuslakiin sen suhteen muutoksia. Suomalaisia ei häiritse se, että Eu:n tilaisuuksissa ovat välillä molemmat, presidentti ja pääministeri. Miksi häiritsisi, kun molemmat ajavat Suomen asioita ja yhteistä hyvää? Saa siinä olla vaikka Stubbkin apuna, jos on tarvis.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1642277

" Lähes 80 prosenttia kannatti sitä, että ulkopolitiikan johtaminen kuuluu presidentin valtaoikeuksiin hallituksesta riippumatta.
Runsaat 60 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä, että presidentin tulisi vastakin toimia puolustusvoimien ylipäällikkönä."

Suomalaiset haluavat jatkossakin vahvan presidentin. Sopiiko se Kataiselle, joka näkee itsensä seuraavana pääministerinä tai Keskustalle, joka pelkää, ettei sillä ole pistää presidenttipeliin varteenotettavaa ehdokasta, jää nähtäväksi.

Mutta kansa. SE on taas kantansa ilmaissut. Presidentti Halonen on ylläpitänyt suomalaisten uskoa presidentti-instituutioon liehuvin lipuin.

5

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reuhoo...

      ...minkä reuhoo, mutta pidot ne vaan paranee. Tarvitsemme ulkomaalaisia tekemään töitä ja maksamaan eläkkeemme, mutta niiden sopeutttaminen pitää hoitaa kyvykkäästi. Ihminen on tärkein.

      Jos mokaamme, syntyy ghettoja.
      Jos toimimme viisaasti, valtio kykenee maksamaan eläkkeitä vielä 5o vuoden päästäkin.

      • tavallaan oikeassa,

        mutta työn perässä muuttaminen ei ole kestävä ratkaisu kenenkään kannalta.
        Kannattaisin Suomen lähialueiden asukkaiden käyttämistä tarvittaessa työvoimareservinä.
        Lähiasukkaat sopeutuvat parhaiten meidän oloihimme. Venäläiset, baltit, puolalaiset jne.

        Mutta tosiaan, ei pidä mokata, asia pitää hoitaa tyylikkäästi.


      • ole niin suurta...
        tavallaan oikeassa, kirjoitti:

        mutta työn perässä muuttaminen ei ole kestävä ratkaisu kenenkään kannalta.
        Kannattaisin Suomen lähialueiden asukkaiden käyttämistä tarvittaessa työvoimareservinä.
        Lähiasukkaat sopeutuvat parhaiten meidän oloihimme. Venäläiset, baltit, puolalaiset jne.

        Mutta tosiaan, ei pidä mokata, asia pitää hoitaa tyylikkäästi.

        ...muutosta edessään kuin vaikkapa afrikkalaisilla, joten he tarvitsevat myös enemmän tukea. Heidän tieto/taitonsa pesisi omamme sikäläisessä hengissä selviämisessä, muuta muuten kaikki onkin täällä sitten uppo-outoa. Ahtisaari ei voi olettaa, että otamme vain intialaisia IT-osaajia työvoimatarvettamme paikkaamaan, kun kyse kerran on myös pakolaisista. Pakon edessä kotimaansa jättävistä.


    • kalsarein

      nykypressamme vaeltaa.

    • mitä Suomessa

      on koskaan ollut. Koivisto niukasti toisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4399
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3273
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      999
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      996
    7. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      25
      990
    8. 153
      985
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      914
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe