TurunSanomat
Terveydenhuollon väestöpohjavelvoite saattaa kaksinkertaistua
Valtio haluaa kiristää Paras-vaatimuksiaan
Pienten kuntien patistelu terveysyhteistyöhön saattoi olla vasta alkusoittoa valtiovallalta. Sosiaali- ja terveysministeriö selvittää parhaillaan perusterveydenhuollon väestöpohjavelvoitteen asettamista 40 000-50 000 asukkaaseen.
Tämä merkitsee sitä, että useat kunnat joutuisivat lähivuosina jälleen etsimään yhteistyökumppaneita riittävän suuren perusterveydenhuollon organisaation perustamiseksi.
Uudet velvoitteet kolkuttelevat jo ovella, vaikka osa kunnista ei täytä edes Paras-puitelain vaatimusta 20 000 asukkaan väestöpohjasta.
Lounaisessa Suomessa on seitsemän kuntaa, jotka eivät ole ratkaisseet kenen kanssa järjestävät perusterveydenhuollon palvelunsa.
Valtiovallan takaraja päätösten tekemiselle umpeutuu sunnuntaina. Kuntien on kuuluttava riittävän suureen alueeseen vuoden 2012 loppuun mennessä.
Uusi velvoite vuonna 2013?
Sosiaali- ja terveysministeriön kansliapäällikkö Kari Välimäki vahvistaa, että ministeriössä selvitetään väestöpohjatavelvoitteen nostamista osana uuden sosiaali- ja terveydenhuollon hallintoa säätelevää lainvalmistelua.
Välimäen mukaan useat asiantuntijat pitävät 20 000 asukkaan yhteistyöalueita liian pieninä. Kansliapäällikkö kannattaa itsekin suurempia yhteistyöalueita.
- Toimiva palvelukokonaisuus vaatii suurempia organisaatioita. Työvoiman saatavuus terveyskeskuksissa paranee ja asiakkaille voidaan tarjota myös erikoislääkärin palveluja, Välimäki tiivistää.
Välimäki huomauttaa Paras-puitelain olevan voimassa vuoden 2012 loppuun asti. Sen jälkeen voimaan astuu uusi lainsäädäntö, joka saattaa sisältää uuden vaatimuksen väestöpohjasta.
Ongelmakunnissa seuraukset avoinna
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin johtaja Aki Lindén pitää ajatusta laajasta väestöpohjasta järkevänä, mutta moittii valtiovallan ajoitusta.
- Kunnat asetetaan hankalaan tilanteeseen, jos niiden on vuoden välein etsittävä yhteistyökumppani uuden organisaation käynnistämiseksi, Lindén arvostelee.
Vielä kuukausi sitten Suomessa oli 21 pientä kuntaa, joiden yhteistyösuunnitelmat olivat niin solmussa, että ministeriöiden virkamiehet tekivät kuntiin patistelukäyntejä.
Kymmenen kunnista sijaitsi lounaisessa Suomessa. Niistä vain kaksi, Mynämäki ja Nousiainen pääsivät kalkkiviivoilla selkeään ratkaisuun, joka täyttää väestöpohjavaatimuksen.
Valtiovarainministeriön neuvotteleva virkamies Inga Nyholm toteaa, ettei valtiovallalta heru erioikeuksia ratkaisua vaille oleville kunnille.
- Lisäaikaa ei olla myöntämässä. Vastaukset, jonka mukaan palvelut järjestetään itse vuoden 2012 loppuun eivät riitä, Nyholm linjaa.
Toisaalta valtiovallan kädet ovat sidotut, koska puitelain rikkomista ei ole sanktioitu.
Nyholmin mukaan Paras-seurantaryhmä harkitsee, käydäänkö niin sanottujen ongelmakuntien kanssa vielä yhteisiä neuvotteluja. Lopullisesti ongelmakuntien kohtalon ratkaisee kunta- ja palvelurakenneuudistuksen selonteko, jonka hallitus luovuttaa eduskunnalle alkusyksystä. Siinä otetaan kantaa, miten ratkaisua vailla olevia kuntia kohdellaan.
Julkaistu 14.3.2009 1:31:08
Tässä syy uudelle
liitosinnolle,
5
592
Vastaukset
- uutinen
selvisi eilen. luin lehdestä.
- ollu tiedossa
pitkään, kepulaisia vain kaihertaa.
- muuta elämää?
Miten oikiasti jaksatta vatuloia tämä sammaa?
- tuntuvat
kiinnostavan.
- asioita joita
tulee vatvoa niin pitkään kun ne on edes tyydyttävällä tolalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p595990Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813446Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242641No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402165- 212129
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61659Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83125281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201226Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah811095