"En arvosta poliittisia takinkääntäjiä"
Oksanen ihmettelee Vanhasen vanhoja Viro-lausuntoja
"Palkitun Puhdistus-kirjan tekijä Sofi Oksanen sanoo pettyneensä ankarasti suomalaispoliitikkojen tukeen Viron vapautusliikkeelle 80-luvun puolivälissä.
Tukholmassa puhunut kirjailija nostaa esiin eritysesti nykyisen pääministerin Matti Vanhasen kommentit.
Oksanen viittaa vuonna 1985 Suomenmaassa julkaistuun kolumniin, jossa Vanhanen pitää Baltian maiden vapaustaistelua tukevaa mielenosoitusta provokatoorisena.
- Hän kommentoi virolaisia itsenäisyyttä tavoittelevia henkilöitä kovin sanakääntein ja piti heitä vaarallisina ja yhteiskuntarauhaa rikkovina henkilöinä, kertoo Oksanen MTV3:n uutisille.
Pääministeri Matti Vanhanen ei muista tuon aikaista kommentointiaan ja vetoaa siihen, ettei ollut silloin kansanedustaja vaan toimittaja."
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/03/838738
Viro-lausunto
http://www.kavkaz.fi/vanhanen.html
Uunipottua ei
6
198
Vastaukset
- suomalaisten
muistia, listataan tähän ketjuun Masan virheet.
1. Ydinvoiman torppaaminen lisäponnella. - Nyt eletään nykyaikaa
Huom! Seuraava ei ole Vanhasen tai kenenkään muunkaan puolustukseksi tarkoitettu.
Miksi Sofi Oksanen kaivelee esiin täysin merkityksettömiä asioita? Ei niillä ole nykyaikana mitään merkitystä, mitä joku suomalainen sanoi tai kirjoitti vuonna -85.
Oksanen, joka vielä vuonna -85 oli koulun ala-asteella ja kaiveli tunneilla nenäänsä, kaivelee nyt menneitä. Mutta miksi? Luuleeko hän olevansa joku uuden ajan airut, jonka tehtävänä on saada Virolle oikeutta menneiden tapahtumien johdosta? Vai pitäisikö suomalaispoliitikoilta saada anteeksipyyntö?
Noin vanhoilla Viron tapahtumilla ei ole, eikä tule olemaan mitään merkitystä Suomessa. Jos Sofi Oksanen haluaa valittaa, niin valittakoot Venäjälle (Neuvostoliittoon). Se on puna-armeijineen suurempi syypää kaikkeen tuolloin tapahtuneeseen. Niitä ei pidä syyttää, jotka siitä ajasta ja siinä ajassa jotain kirjoittivat.- mitä teki tai sanoi
eilen sillä ei ole mitään merkitystä tänään.?
Lienee juuri se mikä erottaa ihmisen eläimistä tuo aikaperspektiivi niin taakse- kuin eteenpäin. - Nyt eletään nykyaikaa
mitä teki tai sanoi kirjoitti:
eilen sillä ei ole mitään merkitystä tänään.?
Lienee juuri se mikä erottaa ihmisen eläimistä tuo aikaperspektiivi niin taakse- kuin eteenpäin.Asiastahan on jo pitkälti yli 20 vuotta! Kuka menneitä kaivelee, sitä heinäseipäällä silmään!
Kyseessä on ollut sen ajan eli elisen kirjoitus, josta Oksanen ja jotkut persreiät ovat tänään ottaneet itselleen kepin, jolla huitoa. Nykyään kirjoituksella ei ole mitään merkitystä missään asiassa. Historia on historiaa, vaikka sitä miten ronkkisi.
Sama englanniksi: Yesterdays news ain´t no news at all.
- virolausuntoa
sivu on luokiteltu vaaralliseksi
- kuopattu :
ei hyöki hrutsevit sieltä sivulta :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925941
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv943011Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262790Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351057Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48764