Vai mitä olette te "täyspäiset" lukijat,ovatko ne mielestänne oikein olla täällä???
Pitäisiköhän sheriffin poistaa kannabismyönteiset
10
860
Vastaukset
- karenssi
vai kärsiikö huumehörhöjen itsetunto,kun eivät pääse ylistämään kasvattamiaan rehujaan ja niiden tuottamia fiiliksiä. Poliisille vinkki,että setvivät näiden puutarhureiden olinpaikat.
- säännöt
kieltää rikokseen tai väkivaltaan kehottamisen ja ylipäätään tämäntyyppisen ihannoimisen, niin kyllä pitäisi poistaa, sen jälkeen kun on annettu poliisiin ensin jäljittää viestin lähettäjä.
- palstanpitäjältä vähän
säännöt kirjoitti:
kieltää rikokseen tai väkivaltaan kehottamisen ja ylipäätään tämäntyyppisen ihannoimisen, niin kyllä pitäisi poistaa, sen jälkeen kun on annettu poliisiin ensin jäljittää viestin lähettäjä.
ÄLLIÄ!
- asiantiedottaja
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2008/07/669288
Kannabis on käyttäjälleen turvallisempaa kuin tupakka tai alkoholi, kertoo laaja EU-katsaus. Tiedot perustuvat Euroopan huumausaineiden ja niiden väärinkäytöksen seurantakeskuksen julkaisemaan 700-sivuisen, 3-osaiseen raporttiin.
Suurin osa kannabiksen käyttäjistä lopettaa sen polttamisen hieman alle tai yli 30-vuotiaana, eivätkä he kärsi minkäänlaisista kielteisistä vaikutuksista lopettamisen jälkeen.
- Kaikki tekemämme vertailut osoittavat, että kannabis on käyttäjälleen monilla mittareilla mitattuna muita aineita turvallisempaa, kertoo raportin kirjoittamiseen osallistunut tutkija Robin Room.
Room tutustui raporttia varten useisiin laillisten ja laittomien päihteiden terveysvaikutuksia käsittelevään tutkimukseen, joissa selvitettiin päihteiden vaarallisuutta tai niiden haittavaikutuksia sekä niiden aiheuttaman päihtymyksen ja riippuvuuden astetta.
Roomin mukaan tutkimusten perusteella voidaan todeta seuraavaa:
- Huumeen vaarallisuus: Vaarallisimpia ovat ekstaasi ja kokaiini, joita seuraavat alkoholi ja heroiini. Vähiten vaarallinen huume on kannabis.
- Päihtymyksen aste: Vahvimman päihtymyksen aiheuttaa alkoholi. Seuraavina tulevat heroiini ja kokaiini, kannabis on listassa neljäntenä.
- Riippuvuus: Pahinta riippuvuutta aiheuttaa tupakka, seuraavina tulevat heroiini, kokaiini ja alkoholi. Kannabis on tutkimusten mukaan vähiten riippuvuutta aiheuttava päihde.
Stakesin päihdetutkija Kristoffer Tigerstedt pitää raportin päätelmiä luotettavina.
Hänen mukaansa ne ovat linjassa muiden tutkimusten kanssa.
Tigerstedt muistuttaa kuitenkin kannabiksen sosiaalisista riskeistä. Hänen mukaansa monet näistä johtuvat siitä, että kannabis on suuressa osassa maita laiton, toisin kuin alkoholi ja tupakka.
- Se merkitsee sitä, että kannabista käytetään yhteyksissä, jotka ovat usein yhteiskunnan marginaalissa. Ja silloin tietysti tulee mieleen, että kannabista käytetään myös muiden huumeitten yhteydessä.
Kannabiksen käyttö on yleistä
Kannabis on hyvin yleinen päihdeaine, sitä on kokeillut arviolta joka viides eurooppalainen aikuinen. Kuluneen kuukauden aikana sitä on käyttänyt yli 13 miljoonaa eurooppalaista.
Maailmassa tuotetaan käyttöön lähes 50 000 tonnia kannabisruohoa tai -hartsia joka vuosi.
(MTV3)- vai miksi tänne tätä paskaa...
Niin,että kysyn vaan,miksi?
- <>
vai miksi tänne tätä paskaa... kirjoitti:
Niin,että kysyn vaan,miksi?
Miksi ihmeessä te ihmiset tahdotte rajoittaa sananvapautta, ja vielä leimaatte valtakunnallisen median faktat "paskaksi" , ilman minkäänlaista omaa tietoutta tai edes yritystä sen hankintaan? Ettehän voisi mennä poliittiseen debaattiinkaan tietämättä mitkä ovat suomen naapurimaita? Teette näin juuri tässä asiassa, ja näytätte asioista tietoisten silmissä naurettavilta. 17-vuotiaat junnut räkättää kun lukee kukkahattutätien HuuUUUume selostuksia ja elämänohjeita, vaikka tädit/sedät tiedä asiasta hevon peetä. Tämä tuo erittäin epäluotettavan kuvan aikuisista valistajina, nuoret huomaavat että skeidaahan nuo suoltavat ja hankkivat itse oikeat faktat. Minusta aikuisten pitäisi valistaa lapsia näillä faktoilla ja rehellisesti, se auttaisi paljon enemmän kuin pelottelu ja sitä kautta naurunalaiseksi tuleminen.
- xxxxxxxx
Minusta johonkin pitäisi vetää raja mitä saa kirjoittaa julkisella foorumilla ja mitä ei. Minusta rajan pitäisi mennä tuossa.
- että nuo kirjoittajat
Pystytään selvittämään. Nähtiinhän se jo mitättömämmässäkin,eli Kuroskan jutussa. Rosikseen pääsivät ja Kuroskalle korvauksia herjauksista makselivat. Mitä tänne laitat,olet todellakin vastuussa ja millään et kirjoitustasi voi poistaa...vaikka rekisteröidytkin ja poistat. Juttuasi ei enää täällä palstalla näy,mutta serveriltä löytyy. Toivottavasti, siis ehdottoman toivottavasti nämä keskustelut tuovat poliisille lisää kotientsintä tarpeita ja sen myötä näitä "pikkunilkkejä" jotka rehujansa kasvattavat ja junnuille niitä myyvät, jäävät myöskin kiinni.
- ei ole
pelättävää, olen siis absolutisti. Moni on täällä kuitenkin minua syyttänyt perusteettomasti kotikasvattajaksi ja huumeiden käyttöön yllyttäjäksi. Näiden ihmisten kannattaa tosiaan miettiä mitä kirjoittavat, jos olisin kirjoittanut nuo jutut omalla nimellä voisin nostaa helposti kunnianloukkaussyytteen.
- totta...
ei ole kirjoitti:
pelättävää, olen siis absolutisti. Moni on täällä kuitenkin minua syyttänyt perusteettomasti kotikasvattajaksi ja huumeiden käyttöön yllyttäjäksi. Näiden ihmisten kannattaa tosiaan miettiä mitä kirjoittavat, jos olisin kirjoittanut nuo jutut omalla nimellä voisin nostaa helposti kunnianloukkaussyytteen.
Toki ihmiset saavat keskustella jonkun aineen haitoista tai yleensäkin faktasta...
Jos koulussa annetaan valistusta huumeista pitäisikö opettajien kodit ratsata ?
kannabis ei ole sen vaarallisempaa ainetta kuin kahvi tai tupakka ! PAITSI jos sitä käyttää sekoitettuna tupakkaan !!!
JA mitä tulee siihen kovien aineiden käyttöön jos polttelee niin paskat ! tunnen monen monta ihmistä jotka vain polttavat omaksi iloksi eikä kukaan asiasta valita.. montako pössytteliää hakkaa / raiskaa / tappaa ihmisiä ?
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1483516Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.431997Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1261074
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381000- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847