Kymen Sanomat käräjille!

Paras_Fiilari

Sanoma News Oy
Toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen
Töölönlahdenkatu 2
Helsinki

Konserniinne kuuluvan Sanoma Lehtimedia Oy:n Kymen Sanomat lehden toimittaja Seppo Häkkinen on pitkään liitetiedostosta ilmenevällä tavalla loukannut Julkisen sanan neuvoston journalistin ohjeita välittämällä lukijoilleen vääristynyttä ja suorastaan lainvastaista tietoa.

Liitetiedostosta ilmenee, että Kotkan kaupunginjohtaja Henry Lindelöf ja palvelujohtaja Tauno Telaranta ovat ilman valtuuksia neuvotelleet moskovalaisen "Zdorovje tseloveka" -nimisen yrityksen kanssa Kotkan Laajakosken alueella sijaitsevan sairaalakiinteistön myynnistä ja tehneet siitä 1,4 miljoonan euron hintaan esisopimuksen. Alustavien selvitysten mukaan kiinteistön arvo on kuitenkin vähintään 7 miljoonaa euroa ja kiinteistölle on jatkuva tarve valtionhallinnon tehtävissä kuten pakolaisten vastaanottokeskuksena ja A-klinikkasäätiön asuntoina.

Tilanne on nyt ajautunut siihen pisteeseen, että Kymenlaakson poliisilaitoksen Kouvolan poliisiaseman rikosylikomisario Juha Paukkunen, puh. 071 873 5701 tutkinnanjohtajana selvittää asiaa. Itse tulen jättämään asiassa huhtikuun alkupäivinä Kotkan käräjäoikeudelle haastehakemuksen mainittujen henkilöiden epäillystä virka-aseman väärinkäytöstä.

Pyydän teitä ystävällisesti selvittämään asiaa. Lähetän tämän viestin mahdollista asian jatkoselvittämistä varten tiedoksi myös Julkisen sanan neuvostoon!


Ystävällisin terveisin

------------------------------------------------

http://www.kymensanomat.fi/page.php?page_id=67&news_id=200936789257
Klinikka tervetullut Laajakoskelle
18.3. 04:00
Laajakosken sairaala on saanut rapistua rauhassa vajaakäyttöisenä puolen vuosikymmentä kenenkään siitä välittämättä. Mitään pysyvää, saati kulut kattavaa toimintaa ei peruskorjausta kaipaavaan kiinteistöön ole ollut tyrkyllä.

Kroonista rahapulaa potevalle Kymenlaakson sairaanhoitopiirille tarpeeton sairaalakiinteistö on ollut taloudellinen taakka. Piirin johto pohti aikoinaan Nikelin tilusten lahjoittamista Kotkan kaupungille kuluista vapautuakseen.

Näissä olosuhteissa venäläisyhtiön kiinnostus kiinteistöä kohtaan luulisi tuntuvan onnenpotkulta. Sairaanhoitopiirille kauppa merkitsee turhien kulujen muuttumista tuloksi. Sen merkitys on kuitenkin pieni niiden hyötyjen rinnalla, jotka kiinteistöön sijoittuva kuntoutusklinikka Kotkalle tuo. Syö-päsairauksien jatko- ja kuntoutushoito on kansainvälisesti nopeasti kasvava toimiala. Onnistuessaan Laajakosken klinikka monipuolistaa merkittävästi Kotkan osaamista.

Olennaista on, että omistajanvaihdos ei vie Kotkan kaupungin päättäjiltä valtaa määritellä alueen käytön pelisääntöjä. Hoitoklinikka entiseen sairaalaan rakentunee ilman suurempaa byrokratiaa, mutta lisärakentaminen tai kiinteistön käyttötarkoituksen muutokset edellyttävät poliittisten päättä-jien hyväksyntää. Terveysviranomaisilla on täysi kontrollioikeus ja -velvollisuus yksityisiin hoito-laitoksiin.

Kauppaa vastustavat mielialat kumpuavat ulkomaalais- ja venäläisvastaisista asenteista. Internetin keskustelupalstoilla rakentuu hankkeesta mielikuvituksellisia salaliittoteorioita. Nettiadressi kaupan torjumiseksi ei tosin ole saanut kovinkaan innostunutta vastaanottoa.

Laajakosken omistavaa Kastek Oy:tä sitoo sen allekirjoittama esisopimus. Suomessa lait ja sopi-mukset pitävät, minkä ostajayhtiö nosti yhdeksi valtiksi etsiessään toiminnalleen tukikohtaa. Tätä luulisi anonyymillä ostotarjouksellaan politikoivan kotkalaisen yrittäjäryhmänkin osaavan arvostaa.

Laajakosken omistus on parkkeerattu Kastekin salkkuun.Kauppa ei onneksi ole altis Kotkan kunnal-lispolitiikassa valitettavasti yleistyvälle oikeudelliselle jarrutukselle. Haminan leirintäalueen kehit-tämiselle venäläispartnerin kanssa kävi tässä suhteessa huonompi tuuri.

Seppo Häkkinen

------------------------------------------------------

Kuntalaisaloite Kotkan kaupunkisuunnittelulautakunnalle ja kaupunginvaltuustolle 23.3.2009.

Estäkää Laajakosken maa-alueiden myynti venäläisyritykselle!

Keskiviikkona (11.3.2009) Kotkan kaupunginjohtaja Henry Lindelöf ja palvelujohtaja Tauno Tela-ranta olivat neuvottelemassa Moskovassa Laajakosken sairaalan myynnistä tehdyn esisopimuksen sisällön mukaisesti. Kauppakirjan on Kymenlaakson sairaanhoitopiirin kiinteistöjä hallinnoivan Kastek-Kiinteistöt Oy:n puolesta allekirjoittanut Tauno Telaranta ja "Zdorovje tseloveka" -yhtymän (Ihmisen terveys) puolesta ainakin Peter Shtaba. Kaupanvahvistajana toimi Sakari Seppälä. Kaupan hinta on 1,4 miljoonaa euroa ja siihen kuuluu noin 23 hehtaaria maata. Ostajalle ja Kastek Oy:lle 23 hehtaarin maa-alueen sisällyttäminen kauppaan näyttää tärkeältä, mutta sitä ei ole hyväksyttävästi perusteltu. Erityisen kummallista on Kotkan kaupungin into myydä vielä 27 hehtaaria maata Zdo-rovje tselovekalle, myyntiä valmistellaan virkamiestyönä.

Laajakosken sairaalan kiinteistöissä on tällä hetkellä kaupungin järjestämiä mielenterveyspalveluita ja Kymen A-klinikkasäätiön toimintaa. Samoin siellä toimii alaikäisten turvapaikanhakijoiden ryh-mäkoti. Yhteensä Laajakoskella työskentelee siis noin 60 henkilöä. Takuita myynnin yhteydessä syntyvistä uusista työpaikoista ei ole annettu. Laajakosken sairaalaa ympäröiviä maita (27 ha) on vuokrattu maanviljelyyn.

Tämän takia olen perustanut (Ke 11.3.09) kansalais-adressin, jonka tarkoitus on estää isänmaamme myynnin ulkomaalaisten omistukseen ja varsinkin EU:n ulkopuolisten valtioiden tahoille. Tätä ad-ressia voi seurata seuraavassa osoitteessa; http://www.adressit.com/laajakoskensairaalanmyynti.

Me tähän adressiin allekirjoittaneet haluamme ottaa kantaa Kotkan kaupungin myyntipäätöksiin ja samalla vaadimme jatkoa noiden maiden vapaana liikkumismahdollisuuksiin, koska pelkäämme näiden maiden myynnin jälkeiselle yksityistämiselle ja yleisen liikkumiskiellon tuloon! Lisäksi kaupanteon aikana käyty keskustelu myös sairaalaa ympäröivien 27 hehtaarin maa-alueista on estet-tävä! Siksi haluamme, että tulevaisuudessa ulkomaalaisille, niin yrityksille, kuin yksityisillekin, tehtävien kaupunkimme omistamien maiden maakauppojen sisällistettäisiin ehto, jossa maita ei suoraan myydä, vaan ne vuokrattaisiin määräaikais-sopimuksilla (esim. 20-30 v) koko kuntamme alueella. Rakennuksien osalta kauppaa voidaan, kumminkin vielä käydä.

Tämä adressi kokonaisuudessaan kaikkine allekirjoituksineen tulen luovuttamaan liitteenä Kotkan kaupunkisuunnittelulautakunnan ja sittemmin valtuuston käsittelyihin, kun tätä kauppaa käsitellään näissä kokouksissa, tekemäni kuntalaisaloitteen ja kaupanvahvistamisen myötä! Välikäsittelyihin tuon aina sen aikaisen allekirjoittaneiden listan. Tämän hetkinen tilanne (17.3.09 klo 18.00) on 250 allekirjoittanutta.


Kotkassa 17.3.2009

Roni Mänttäri 250 adressin allekirjoittaneen puolesta
Kotka
Puh. 040 7741 997
Email: [email protected]

--------------------------------------------------------

   
http://www.kymensanomat.fi/page.php?page_id=69&news_id= 200936754833

LAAJAKOSKEN SAIRAALAKIINTEISTÖN KAUPPA

Yllättäen keskusteluun noussen Laajakosken entisen sairaalakiinteistön ja sen maa-alueiden mosko-valaiselle ”Zdorovje tseloveka” -nimiselle yritykselle myymistä koskevan asian osalta totena sel-vyyden vuoksi seuraavaa:

Kuntalaki 17.3.1995/365
13 § Valtuuston tehtävät Valtuusto vastaa kunnan toiminnasta ja taloudesta.

23 § Kunnanhallitus
Kunnanhallitus vastaa kunnan hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä valtuuston päätösten valmiste-lusta, täytäntöönpanosta ja laillisuuden valvonnasta. Kunnanhallitus valvoo kunnan etua ja, jollei johtosään-nössä toisin määrätä, edustaa kuntaa ja käyttää sen puhevaltaa. Kunnanhallitus tai johto-säännössä määrätty kunnan muu viranomainen antaa tarvittaessa ohjeita kuntaa eri yhteisöjen, lai-tosten ja sääti-öiden hallintoelimissä edustaville henkilöille kunnan kannan ottamisesta käsiteltäviin asioihin.

Vastoin kuntalain säännöksiä kaupunginjohtaja Lindelöf ja palvelujohtaja Telaranta ovat neuvotel-leet ”Zdorovje tselovekan” kanssa Laajakosken myynnistä, josta on solmittu esisopimus hintaan 1.4 milj. euroa. Kaupanvahvistajana esisopimuksen teossa on ollut kaupunkisuunnittelujohtaja Sakari Seppälä. Vastoin lakia Lindelöf,Telaranata eikä Seppälä ole informoineet kaupunginhallitusta kau-pan valmiste-lun eri vaiheista, esimerkiksi mitään tietoja kaupan osapuolena olevasta ”Zdorovje tselovekasta” ei ole kaupunginhallitukselle annettu. Näin ollen kauppaa on valmisteltu salaa ja lain-vastaisest niin sanottuna ”sisäpiirihommana” niin, ettei edes kauppasummaa ennen esisopimuksen tekoa paljastettu.

Kotkalainen yrittäjä Markku Enqvist on keskiviikkona 11.3.2009 jättänyt Laajakosken kiinteistön omistavalle Kastek Oy:lle 1,45 milj. euron suuruisen ostotarjouksen perustettavan osakeyhtiön ni-missä. Kymen Sanomissa torstaina 12.3.2009 olleen mukaan 1,4 miljoonaa euroa on pilkkahinta tästä kiinteistöstä. Ottaen huomioon, että kiinteistöön kuuluu 7 000 neliömetrin laajuinen sairaalarakennus ja 23 hehtaarin laajuinen maa-alue Kymijoen varressa, asuinkerrostalo ja rivitalo sekä muita rakennuksia, niin kiinteistön todellinen arvo on vähintään 7 miljoonaa euroa.

Tietojeni mukaan Kotkan Perussuomalaisten kaupunginvaltuutetut ovat 26.1.2009 järjestetyssä val-tuuston kokouksessa jättäneet Laajakosken kaupasta valtuustoaloitteen, jolla on kiinnitetty kaupungin-hallituksen huomiota kuntalain 23 §:ssä tarkoitettuun kunnanhallituksen valvontavelvollisuuteen. Itse olin eilisiltana sekä puhelimitse että tekstiviestein yhteydessä palvelujohtaja Telarantaan ja kaupunki-suunnittelujohtaja Sakari Seppälään. Tässä yhteydessä informoin heitä asian juridisesta puolesta.

Edellä mainittujen ristiriitaisuuksien ja epäselvyyksien selvittämiseksi olen pyytänyt kaupunginhal-lituksen jäsen J-K Merivirtaa jättämään kaupunginjohtaja Lindelöfiä ja palvelujohtaja Telarantaa kos-kevan tutkintapyynnön poliisille.

Lopuksi totean, että kaikissa tapauksissa tämä asia tullaan ratkaisemaan joko hallinto-oikeudessa tai käräjäoikeuden kautta. Hallinto-oikeudessa kuten käräjäoikeudessakin Kotkan kaupunki vastaa asi-assa. Käräjäoikeudessa tulen itse vaatimaan Lindelöfille, Telarannalle ja Seppälälle 1 vuoden ehdo-tonta vankeutta sekä heidän tuomitsemistaan sopimattomina viraltapantaviksi!

MUISTUTAN YSTÄVÄLLISESTI KAUPUNGINVALTUUTETTUJA RIKOSLAIN 40 LUVUN SÄÄNNÖSTEN SOVELTAMISMAHDOLLISUUUDESTA!


http://www.adressit.com/laajakoskensairaalanmyynti

10

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • S...tana

      ymmärrä puhetta tai kirjoitusta? KASTEK Oy on valtuuttanut nämä miehet neuvottelemaan kyseisen kiinteistön ja siihen kuuluvien maa-alojen myynnistä ja PISTE. Sitä paitsi kenen selvityksen mukaan tuo kiinteistön arvo on 7 miljoonaa? Sinun, ei kenenkään muun. Eiköhän tuo virkavalta ole jo ihan täystyöllistetty muutenkin sun per..leen juttujen takia. Mee oikeesti hakemaan apua sun ongelmiisi.

    • R.Mänttäri

      Muuten voit mun puolesta tuon tutkintapyyntösi lähettää,
      MUTTA TUON KUNTALAISALOITTEEN KYLLÄ OTAT POIS SIELTÄ!
      MINÄ EN ANNA LUPAA KÄYTTÄÄ SITÄ MISSÄÄN MUODOSSA!

      • Paras_Fiilari

        Kuuleppas nyt Roope hyvä!

        Se, että johonkin minun eteenpäin lähettämiini papereihin ottaisin muiden kirjoittamia asiakirjoja, ei liene todennäköistä!

        KATSOPPAS, KUN ASIAKIRJOILTA EDELLYTETÄÄN NIISSÄ TAPAUKSISSA MYÖS TASOA!


      • kaveria

        ei kannata loukata. Ei kuulema saa ikuna anteeksi. Se ottaa sut seuraavaksi kohteeksi...


      • Amanda Vimma

        Älä välitä, tällä Jukalla ei taida olla ihan kaikki inkkarit kanootissa..


      • tasot....
        Paras_Fiilari kirjoitti:

        Kuuleppas nyt Roope hyvä!

        Se, että johonkin minun eteenpäin lähettämiini papereihin ottaisin muiden kirjoittamia asiakirjoja, ei liene todennäköistä!

        KATSOPPAS, KUN ASIAKIRJOILTA EDELLYTETÄÄN NIISSÄ TAPAUKSISSA MYÖS TASOA!

        .... on kyllä nähty!!!


    • sanonko ma

      ai että,jos joudut itse vastuuseen mölinöistäsi. Kouvolan ja Kotkan poliisit ovat kavereitasi kertomuksiesi mukaan, ettet vaan olisi temari.Ai että mä kuule Temari,sanonko...................

    • 40 luku

      RL 40-luvun alle saa epäilyksiä paljonkin, mikäli aletaan oikasti tutkimaan ja oikeita henkilöitä, jotenka laittakaapas ne persut pois sieltä poliisin listoilta, kun olisi tärkeämpiäkin asioita poliisilla tutkittavana.

    • lakiasiantuntija

      Oikeus ei käsittele Kervisen asiaa. Oikeus on voittanut!

      Kervinen on hävinnyt. Oikus on voittanut!

      Persut on poliisikuulusteluissa. Oikeus on voittanut!

      Hirvonen vihjailee poliisikuulusteluilla jotakin 8-ryhmää, vaan ei auta mikään. Oikeus on voittanut!

      Fiilari vihjailee oikeudella, mutta oikeus on voittanut!   

      • Paras_Fiilari

        Hei haloo!

        Tuolla perustuslaissa on sellainenkin kohta, että kaikkia on pidettävä syyttömänä niin kauan kuunes oikeuden päätöksellä toisin on näytetty!

        Persujen pitääkin olla poliisikuulusteluissa, että saadaan jotkut paperit Kervisen asian jatkamiseksi oikeudenkäymiskaaren 31 luvun tarkoittamana tuomionpurkumenettelynä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2431
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      347
      2047
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      1902
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1723
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1508
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1042
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1029
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      890
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      875
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      828
    Aihe