Kysymyksiä koskien asumistukea.

opiskelia vain

Eli eli, täytän ihan parin viikon sisään 18. Asun tällä hetkellä yksinhuotajaäitini kanssa. Suunnitelmissa olisi, että kesän jälkeen muutan joko yksin, tai tyttöystäväni kanssa omaan asuntoon. Kysymykseni on, että millaisiin eri tukiin minulla on oikeus? Tällä hetkellä saan reilu 60 euroa kuussa opintotukea, nouseeko se, kun täytän 18? Kelan laskurin mukaan saisin yksin asuessa Opintorahaa 246,00 e/kk ja asumislisää 201,60 e/kk ja opintolainaa 300e kuukaudessa, jos sellaista ottaisin.

Entä jos asuisin tyttöystäväni kanssa samassa asunnossa? Pienentyisivätkö tukeni? Ja saisiko kumppanini samat tuet? Molemmilla meilla on huonotuloiset vanhemmat.

Eikö ole mahdollisuus saada vielä jotain toimeentulotukea?

Suuret kiitokset, jos joku jaksaa vastailla :)

2

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alpakka000000000

      jos olette molemmat opiskelijoita ja otatte yhteisen asunnon, omilla vuokrasopimuksilla, niin te maksatte vuokraa puoleksi. esim. vuokra 500kk:2 =250, eli molemmat saatte tähän osaan asumislisää eli sen 201,60e/kk. opintoraha on just se minkä kirjoitit opintolaina.
      Yleensä opiskelija ei saa toimeentukea muuta kuin kesänajalta kesäk-elokuulta.

      KELALLA varmasti kannattaa käydä kyselemassä opiskelijaneduista.

    • myös nuorten äiti

      Siis että pakkoko on lähteä maailmalle asumaan 18-vuotiaana, jollei ole rahaa maksaa siitä ? Eikö voisi ajatella, että asuu kotona eikä yhteiskunnan elättinä ihan huvin vuoksi?
      Miten yhteiskunta ylipäänsä antaa nuorten muuttaa samaan kaupunkiin parin kortteilin päähän vanhemmista, kun maksut pitää sitten maksaa veromarkoilla?
      Joskus olisi hyvä ajatella, että kun ei ole rahaa niin ei sitten - eikä laskea aina porsaanreikiä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4842
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3870
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1344
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1333
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1259
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe