Gasum pelaa peliä

pettynyt olen tähän

gasum laskee maakaasun hintoja toukokuussa. no samalla nostaa siirtomaksuja joten todellinen laskeva vaikutus jää nimelliseksi. Ovat kuitenkin nostaneet kaasun hintaa heti kun öljyn hinta on noussut, nyt eivät laske samaan tahtiin kaasun hintaa vaikka ei se ihan yksi yhteen öljyn hinnasta riipukkaan mutta mitäs sanoivat sen riippuvan vuosi sitten kun nostelivat hintoja.

eihän tähän voi muuten vaikuttaa kuin kuluttamalla vähemmän kaasua kun ei ne kuuntele pienkäyttäjien mielipiteitä kuitenkaan. paperiteollisuus on suuri käyttäjä itä-suomessa joten varmasti Gasumin koko vuoden kulutus tulee tippumaan. No tosin jos sellu seisoo niin teollisuus joutuu ajamaan jossain tilanteissa kaasulla kattiloita lämpimiksi.

kommentoikaa kaasuasia tähän jatkoksi miten koette tämän hinta"laskun".

3

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      ..pelin politiikkaa, sanoisi Vennamo.
      Gasum repii uutista kaasun hinnan alentamisella, mutta samalla nostaa hintaa toisaalla. Silkkaa vilunkia.
      Sidotut asiakkaat maksavat.

      Samaa huiputusta harrastetaan sähkön hinnassa.
      Yhteispohjoismaisiin sähkömarkkinoihin piti liittyä väen väkisin, ja puheissa korostettiin sen etuja, mutta lopputuloksena sähkön hinta vain nousee.
      Kuivina kesinä nostetaan sähkön hintaa, kun vesivarastot ovat kuulemma vähissä, ja sateisina kesinä sähkön hintaa nostetaan kai muuten vaan.

      Gasumin ja Fortumin kaltaiset yhtiöt ovat täysin sumeilemattomia ryöväreitä, kun ihmisillä ei energian käytössään ole todellisia vaihtoehtoja, joita voisi kilpailuttaa.

    • rf54r5

      joo. kansa maksaa nöyrästi kun firmat kusettaa härskisti.
      Suomalainen on tyhmä.

      • gasum ryöstää

        jollainhan gasumin pitää maksaa verkoston laajennukset ja suunnitelmakulut kun piti tehdä kaasulinja naantaliin asti mut taantuma perui sen kun nesteoil ei lähtenyt siihen ideaan koska lykkäsi itsekkin jalostamon uudistusta ja laajennusta johon maakaasu kuului olennaisena osana.

        sama kun kausalaan rakennetaan linja sinne Lacell kuitutehtaalle. lacelle ei maksa linjaa vaan käytöstä, kohta alkaa kausalassa rummutus että liittykää verkkoon se on halpaa. onhan se mutta gasum voi hnnoitella just niinkuin haluaa kaasunsa kun muualta sitä ei saa. tuo hinnanlasku uutinen oli ihan aprillipila etuajassa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe