Eräässä ketjussa (jonka poistin) alkoi esiintyä puheenvuoroja joissa mainittiin nimiltä eräitä pienen, alkuperäiseksi itseään tituleeraavan lestadiolaisvähemmistön edustajia ja saarnaajia.
En salli sellaista.
Nimisuoja koskee lähtökohtaisesti kaikkia muita kuin selkeästi julkisuuden henkilöitä. Katson yksittäisten saarnaajien (elossa olevien ja lähivuosina kuolleiden) nauttivan myös tätä suojaa. Eräissä muissakin ketjuissa mentiin jo turhan lähelle tämän periaatteen rikkomista (viitaten monilla tiedoilla tunnistettaviin henkilöihin). Suunnasta ja ajattelutavasta riippumatta jätetään nimiltä tunnistettavat henkilöt rauhaan, niin herkullista kuin heidän sanomistensa ja tekemistensä puiminen nimimerkin suojassa olisikin.
En pidä myöskään suotavana sitä, että keskusteluihin osallistuvien henkilöyksiä paljastetaan täällä, jos sellainen satutaan tietämään tai arvaamaan.
Poistotiedote
4
571
Vastaukset
- Nimeni
Olen lukenut oman nimeni ja tuttujen ystävieni nimiä täältä useampaan kertaan, jopa ilman lupaa on julkaistu linkki isoon joukkoon tuttujeni valokuvia, - hyvä jos tästä nyt päästään eroon.
- olen
samaa mieltä!Eihän tämän pitäisi olla juorupalsta!Jos niitä haluaa lukea,ostakoon vaikka iltalehden ym.kaltaisia.Minä ainakin kyllä tykkään keskustella mielipiteistä,se on mielenkiintoista mut asialinjalla olisi hyvä pysyä.Uskon asioista voimme olla eri mieltä mut se onkin valaisevaa ajatella toistenkin ajatuksia,kunhan emme lähde tuomion linjalle!
- Ensikertaa kuulen perustelu...
Olen itsekin lestadiolaisperheeestä jo muinoin lapsuuteni viettänyt. Sanoisin että se oli surkea kun kaikki oli syntiä. Ei saanut edes nauraa. Onneksi olen päässyt siitä irti ja kasvattanut lapsisitani kunnon ihmisiä joiden ei tarvitse elää ainaisessa pelossa!
- ei tuoreempia saa julkaista?
vai kuinka laki sanoo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1104326
- 793523
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843365Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223331Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?263268- 742936
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642817"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852579- 92522