Kaim mää mukulana oli samallaine
ko kaikki muukki mukulat
siinä naapuris
Polvev verillä
nokka rääsä
Mu kyä siin oli paljo
jotai tosi oikei
ja hyvää
Syätii meinaan Teutorilla
oikeita kuumia koiria
munkin sisäsä
Ja aina toripäivinä
mustaa makkaraa
pualukkahillol
Sualasta ja makeeta
niin ko elämä o
Mukulana Hämees
18
921
Vastaukset
- kerppulintu
sualasta ja makeeta, olpa nii hianost sanott elämäst jotta. Sualast ni ko suru, makkeet nii ko ilo. Siinäpä elämä koko kirjo.
Eks sää häme murttest saanu tarttunta?
Kerppuli- Mysteriet
Se on pikkase vaikee - kirjotusasultaa ko näyttää aikalail samalt ko lounaismurteetki...
Kyä maar mää ny omaks murteeks kirjota =)
Kiitos Kerppu!!
vahvaa ja sakeeta.Täytyy vaan ihailla sun tanssivia sanojasi hiljaa keinuttavassa runossa,joka saa sitruunan syönneenkin naaman kuin hangon keksi,iloiseen hymyyn.Kiitos.
- Mysteriet
Vähä harmittaa ko se jäi runost pois - se kirpee meinaan...
Mut kyä kai ihmiset ny sentä osaa kuvitella sen tuaho =)
Mää kiitän Sua ku Sää niin kauniisti taas kirjotit kommenttii!
- vergeet-mij-niet
herkullinen nuoruusmuisto mustine makkaroineen ja hodareineen. Nam, tykkäsin.:)
- Mysteriet
Meinaa oikeeta Teutorin kuumaa koiraa..?
Mää suasittele - se o tehty possumunki sisää, siin ei kyä oo sitä hilloo, mut sokerit o pääl - ai hitsi ku o hyvää =)
Mää kiitän saamastani huamiosta!
- lindalinda1
niinkom määki, Hämäläist tänäpä.
Mut eim mur runo olek kyls Suv vertane, ei kuuna
päivänä. Sää osaat niih hyväste kirjottaa
elämästä, hersyvästej ja nautinnollisesti, johom
mää emp pysty.
Musta makkara ja pualukkahillo onk kyllä yks par-
hammistah herkuista Hämeessä.
Sualasta ja makeeta - niink ko elämä, Sää.
Ihana !- Mysteriet
Joo mää huamasin tual toisel pualel - mää mene sin heti ku täält pääse =)
Vaa suus saat pitä soukemmal - muute mää tule ja annan sullekki selkäsauna *nauraa* - ota vaa yhe tutu mukka... :O
Sää se ihana oot ja Kiitos !
- oio
Kyllä vuan ouvat ihanuuksija nämä murrerunot.
Tämmäe runo tässä... niin maestuu lapsuuvelle ja Hämmeelle. Taes olla sitä aekoo, ku ei ollunna puuhamaeta eikä kaekenlaesija elämyspuistikoeta, elämys olj käävä torilla kahtelemassa immeisiä ja ruapasemassa pötkö mustoo makkaroo.
Maestuu elämälle.- Mysteriet
Ei ollu puuhamaita eikä elämyspuistoja - lelut veistettii ite naapuri koivusta ja kuljettiin mite satuttiin =)
Mun lempiharraste viä tänäpänäki on istuu toril ja kattella ihmiste hyärinää :O
Kiitos!
- tee.
Jos jotain sanoisin murrerunon kirjoittamisesta kerran kokeilleen tiedoilla. Se on paljon vaikeampaa kuin yleiskielellä. Jokainen uusi kieli ja murre on oma ongelmansa. Murteissahan on ominaisuuksia, joita on vaikea edes siirtää tekstiin, aspiraatiot sun muut.
Sitä suurempi arvostus sille, jos pysty kirjoittamaan kahdella murteella.
Uskaltaisinko tehdä arvauksen suunnasta, Etelä- Häme, Forssan tienoo? Voi kyllä mennä ihan väärin.- Mysteriet
Mää tulen sitte iloseks aina Sun käynnistäs!
Mää alotan tosta arvauksesta enste - murteeni on peräsin Nokialta.
Mää en tiärä kuinka paljo se on matkanvarrella muuttunu, oonham mää ollu siältä jo taivaste aja pois... alunperinki se tais olla sekasi satakuntalaisen kans - äitee ku oli oikee hämäläinen ja ukko oli satakunnast =)
Kumpiki oli kyä iha yht kovia puhumaan ja taajaan se tuli tarina äiteenki suusta, vaikka pitäis olema hiras kansa =)
Se on kyä jännä, mite eri murre on kysees ku Tampereel, vaik siinhä se o iha naapurikaupunki...
Nokialla enämpi meinataan ja Manses on niinku se nääs - se (Tamperelaine) niinku lauletaan enämpi ku Nokialla =)
Kyä maar se multa sujuis seki - vähälikkana siä tuli oltua kai enämpi ku kotona =)
Hämäläismurteet on pikkase vaikeita ulkoasultaa - ne muistuttavat aika tavalla lounaismurteita ja vasta puhuttu kieli intonaatioineen sum muineen paljastaa murrealueen torellisuuren...
Mukava palata välil lapsuure maisemii =)
Kiitos Tee - mää annan kommentilles suure arvon!
Moi Kristiina.
Näitä on ilo lukea.
Tulee nuoruus mieleen, aika jolloin murteita kuuli enemmän.
Aika ajasta kehitys kulkee , mutta onko se hyvä.
Hyvää kevättä ja lomaa.
ter Raimo- Mysteriet
Mulla on joskus niin kamala ikävä sitä aikaa kun murteita tosiaan puhuttiin enemmän... Meillä oli kotona yks perhetuttu kun oli kotosi Kainusta - voi jestas sitä murretta ja hän kun oli vielä armoitettu moottoriturpa niin saatat arvata että sitä murretta piisas =)
Kai se kehitys hyvästä on - onhan näitä foorumeita sitten, jossa voi vanhoja muistella...
Säilytetään me elävä kieli!
Kiitos Sinulle ja oikein erinomaisen hienoa viikonloppua ja lomaa =)
- ..polvev veril...
... nimittäin sukupolvet.
Hienosti kierretty kuumaa puuroo. Alitajunta on voimakas. Jopa tiedostamaton...?
Punikki
Valkoinen
Virtaa veri hämeenkarul,
käy Pispalassa naisten lahti,
höyryää Tammelassa
lainehtii Lielahres...
niskalaukausten ropinaa
peltikatolla lihavat korpit...
viinaan hukkuvia mykkiä sieluja
silmät
silmät
silmät
mannerheimin patsas vieläkin piilossa
ja joka vappu punainen
polvet verillä
nenä jäässä...
...- Mysteriet
Kiitän siitä nyt heti oikein tosissani, ettei unhetu =)
KIITOS!
Toit muutamalla sanalla esille maamme vähemmänpuhutun historian...
Tampereella se historia tuntuu olevan muita paikkoja synkempi.
Joskus aamuöisin kun siellä vähälikkana kuleksin, on kuin olisi vanhojen rakennusten seinistä kaikunut kaikki tuo mitä nyt kirjoitit - tuli lukiessa sellainen hassu tuttuuden tunne =)
WAU
- greyhound1
Siinä mustassa makkarassa on niin mukava
ohut luonnon suoli, se napsahtaa suussa
ja haudutettu ohrasuurimo massan sisällä
on puolukkaisen kanssa herkkua.
Mutta täyden kypsyyden se saikin vasta tässä
sinun runossasi.
:) - ajanmittaaja
Jo o niin nevaan nousi muistot miäleen. Tammelan kansakouluun mennessä oli yks piäniputiikki , sellainen matala puutalo.
Se oli ihan sen koulun ja pallokentän viäressä, ne teki siä ite sen airoimman mustan kyrsän joksi sitä siveelisesti kutsuttii. Määkin ostin sitä kerran kun olin enon lompsasta lucvattomasti lainannu kokonaisen 10 markkaa, voit olla varma että koko koulu haisi mustalle kyrsälle , eikä kukaan ainakaan meirän luakalta menny syämää ruakalaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163471
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit212392En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321965- 181881
- 821868
- 261592
- 291450
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361427Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91394Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111334