Asuntokauppaa tehtäessä on tuttua tehdä pyyntihintaa alempi tarjous vanhoista asunnoista. Monelle ei ole tullut mieleen, että myös ihan uudesta asunnosta kannattaa tehdä tarjous. Juuri nyt on matalampiin tarjouksiin sopiva aika, kun uusien asuntojen myyntiaika on pidentynyt. Tässä toimitaan markkinoilla. Uusien asuntojen hinnat eivät ole apteekin hintoja.
Asunnon voi saada jopa 10% edullisimmalla hinnalla. Kannattaa kokeilla.
Tee tarjous myös ihan uudesta asunnosta
3
391
Vastaukset
- ne alennukset
lähde tässä tilanteessa -15%:sta. Kuka hullu ostaa nyt valmistuvia uudiskohteita lähellekään pyydetyllä hinnalla kun tonttien hinnat ovat totaaliromahduksessa ja raaka-aineiden hinnat ovat laskeneet 30%.
- -jos teen
"Monelle ei ole tullut mieleen, että myös ihan uudesta asunnosta kannattaa tehdä tarjous."
Mitä hittoa!?! En kyllä tunne ketään muuta kuin sinä, joka edes ajattelee asiaa noin. Tietysti AINA asuntoa ostettaessa tehdään tinkitarjous, oli sitten kyseessä vanha tai uusi. Ihme trollhättaneita taas liikkeellä.- Markkanen
Nimimerkille "jos teen": hienoa, että sinä ja ystäväsi ette sorru tietämättömyyteen. Voin kuitenkin kertoa, että monet ihmiset edelleen kuvittelevat, että uusilla asunnoilla on jonkinlainen "pyhä listahinta", josta ei voi neuvotella. Olen ehdottanut joillekin ihan järkeville tutuille uudesta asunnosta tinkimistä ja mahdollisuus on ollut useille yllätys.
Väärinkäsityksen poistamiseksi kirjoitin myös ensimmäisen viestin. Minua nimittäin harmittaa, jos asunnon ostajat eivät tätä asiaa tule ajatelleeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984852Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113870Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701343En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851259- 531145