OAL tai jotain muuta

Olemme tehneet pelin jossa auto liikkuu eteenpäin ja nyt tarvitsisimme äänet. Grafiikassa meillä on käytössä ogren 3d - Moottori. Äänien ohjelmointia olen miettimässä ja kysyisin tietäisikö joku tuohon MS Visual c :aan sopivaa ääni"moottiria"??

Lueskelin Jotain OAL:st Onko joku tietoinen toimiiko tämä vc ja ogren kanssa. Entä olisiko joku muu parempi??????
2348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos OpenAL on hankala niin SDL toimii sitten varmasti. Siinä on erittäin yksinkertainen rajapinta äänen tuottamiseen. On muutenkin kiva peliohjelmoinnissa kun siinä on selkeä API peliohjelmoinnin perusjuttuihin. Tämä ei kuitenkaan tee automaattisesti mitään juttuja sille, että ääni kuuluisi automaattisesti oikeasta suunnasta jos on jotain 3D:tä. Tuollaisessa OpenAL on oikea kirjasto.

"Äänien ohjelmointia olen miettimässä ja kysyisin tietäisikö joku tuohon MS Visual c :aan sopivaa ääni"moottiria"??"

Ei ole kiinni ohjelmointivälineestä. C-kirjastot toimii joka paikassa ja C kirjastot toimii sitten eri C kääntäjissä.

MS VC tosin ei ole oikein standardeja tajunnut, että tällä _saattaa_ olla jollain kirjastoilla säätämistä. Riippuu kirjastosta onko tässä ollut tarvetta säätää ja onko tekijää kiinnostanut säätää VC :lle. Kyseessä on vähän sama juttu kuin että jaksaako WWW-sivujen kehittäjät säätää sivuja IE6:lle.

OpenAL ja SDL kyllä pitäisi molemmat olla sellaisia, että toimivat ilman normaalia isompaa säätöä VC :lla.

Äänestä
  • Olisi jotain muutakin kysyttävää, mutta Katsotaan niitä ku ollaan pikkusen opeteltu tuota.

    Texgod

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eetu92 kirjoitti:

Olemme tehneet pelin jossa auto liikkuu eteenpäin ja nyt tarvitsisimme äänet. Grafiikassa meillä on käytössä ogren 3d - Moottori. Äänien ohjelmointia olen miettimässä ja kysyisin tietäisikö joku tuohon MS Visual c :aan sopivaa ääni"moottiria"??

Lueskelin Jotain OAL:st Onko joku tietoinen toimiiko tämä vc ja ogren kanssa. Entä olisiko joku muu parempi??????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu