Slummien miljonääri kysymys

kaki62

Jos joku on käynyt kattomassa kyseisen leffan teatterissa niin haluaisin tietää, että koska leffassa puhutaan englantia ja hindiä, niin onko suomessa näytettävistä versioista poistettu englanninkieliset tekstitykset hindi-osuuksista vai onko ne jätetty? Eli käytännössä haluaisin tietää voiko leffaa mennä katsomaan henkilö joka osaa vain englantia, mutta ei suomea eikä ruotsia. Kiitoksia.

5

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokkarii

      Meinaaks sitä Slumdog millionare vai miten ny kirjotetaankaan..?
      Ite oon nähny ton elokuvan suomitekstien kera.

      • kaki62

        Sama elokuva.. eli jos kävit teatterissa kattomassa sen, niin oliko siinä englanninkieliset tekstitykset jätetty paikalleen?


      • jokkarii
        kaki62 kirjoitti:

        Sama elokuva.. eli jos kävit teatterissa kattomassa sen, niin oliko siinä englanninkieliset tekstitykset jätetty paikalleen?

        En oo käyny kattoos teatteris.. Tein laittomuuksia ja latasin sen netistä /:


      • Linkk1

        Linkki?


    • Ei enkkutekstejä

      Näin kyseisen leffan Brysselissä ja hindikieliset osuudet oli tekstitetty ranskaksi ja hollanniksi. Englanninkielisistä teksteistä ei näkynyt jälkeäkään.

      Varmasti sama Suomessa, eli tekstit vain suomeksi ja ruotsiksi.

      Tämä on yleinen käytäntö elokuvissa joissa puhutaan englantia ja jotain muuta kieltä. Ensinnä tulee mieleen leffa Traffic. Kun se näytettiin suomessa, niin kohdat joissa puhuttiin englantia, oli tekstitetty suomeksi ja ruotsiksi. Kohdat, joissa puhuttiin espanjaa, oli tekstitetty suomeksi ja ruotsiksi.

      Kun se näytettiin USA:ssa, niin kohtia joissa puhuttiin englantia ei ollut tekstitetty ollenkaan, ja kohdat joissa puhuttiin espanjaa, oli tekstitetty englanniksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3542
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3355
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2591
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2258
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1819
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1709
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1688
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      25
      1071
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1048
    Aihe