Slummien miljonääri kysymys

kaki62

Jos joku on käynyt kattomassa kyseisen leffan teatterissa niin haluaisin tietää, että koska leffassa puhutaan englantia ja hindiä, niin onko suomessa näytettävistä versioista poistettu englanninkieliset tekstitykset hindi-osuuksista vai onko ne jätetty? Eli käytännössä haluaisin tietää voiko leffaa mennä katsomaan henkilö joka osaa vain englantia, mutta ei suomea eikä ruotsia. Kiitoksia.

5

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokkarii

      Meinaaks sitä Slumdog millionare vai miten ny kirjotetaankaan..?
      Ite oon nähny ton elokuvan suomitekstien kera.

      • kaki62

        Sama elokuva.. eli jos kävit teatterissa kattomassa sen, niin oliko siinä englanninkieliset tekstitykset jätetty paikalleen?


      • jokkarii
        kaki62 kirjoitti:

        Sama elokuva.. eli jos kävit teatterissa kattomassa sen, niin oliko siinä englanninkieliset tekstitykset jätetty paikalleen?

        En oo käyny kattoos teatteris.. Tein laittomuuksia ja latasin sen netistä /:


      • Linkk1

        Linkki?


    • Ei enkkutekstejä

      Näin kyseisen leffan Brysselissä ja hindikieliset osuudet oli tekstitetty ranskaksi ja hollanniksi. Englanninkielisistä teksteistä ei näkynyt jälkeäkään.

      Varmasti sama Suomessa, eli tekstit vain suomeksi ja ruotsiksi.

      Tämä on yleinen käytäntö elokuvissa joissa puhutaan englantia ja jotain muuta kieltä. Ensinnä tulee mieleen leffa Traffic. Kun se näytettiin suomessa, niin kohdat joissa puhuttiin englantia, oli tekstitetty suomeksi ja ruotsiksi. Kohdat, joissa puhuttiin espanjaa, oli tekstitetty suomeksi ja ruotsiksi.

      Kun se näytettiin USA:ssa, niin kohtia joissa puhuttiin englantia ei ollut tekstitetty ollenkaan, ja kohdat joissa puhuttiin espanjaa, oli tekstitetty englanniksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe