AQ120B koneen huolto-ohje kehottaa tarkistamaan nokka-aselin remmin kireyden joka 100 tunnin välein. Englanninkielisessä ohjeessa on kuvakin toimenpiteestä, mutta äkkiseltään tuosta ei saa selvää. Koneessa on remminkiristin jousella. Pitääkö sitä "säätää" momenttiavaimella vai miten se tehdään?
Nokka-akselin remmi
10
1259
Vastaukset
- että .
hätävarjelun liioittelua.
eihän autostakaan nokka-akselin remmiä,joka oikealta nimeltään on jakohihna,tarkisteta 100-150:n kilometrin välein.En tosin haluaisi juuttua taaksesi jos keskinopeutesi on autolla ajaessa 1-1,5 kilometriä tunnissa..
Muistaakseni kyseessä on jousitettu kiristin, eikä siinä ole säätömahdollisuutta. Ohje tarkoittaa että silmämääräisesti, ja käsin kokeilemalla tarkistat hihnan kireyden.
Ja mikäli hihnan vaihtoajakohta ei ole tiedossa, niin sinun kannattaa vaihtaa se ensitilassa. Veneessä käyttötunnit eivät määrää vaihtotarvetta (huviveneessä), vaan hihnan ikä. On nimittäin moottorin täystuho jos jakopäänhihna katkeaa..- Ei autoteknikko
Tuon hihnan varmasti oikein nimitys on
nokka-akselin käyttöhihna
ja ne on yleensä aina hammashihnoja, ei mitään remmejä eikä jakohihnoja, kun eihän ne mitään jaa vaan kampiakseli tuon hihnan avulla pyörittää nokka-akselia (akseleita). - ahtajan remeli
Ei autoteknikko kirjoitti:
Tuon hihnan varmasti oikein nimitys on
nokka-akselin käyttöhihna
ja ne on yleensä aina hammashihnoja, ei mitään remmejä eikä jakohihnoja, kun eihän ne mitään jaa vaan kampiakseli tuon hihnan avulla pyörittää nokka-akselia (akseleita).Mikäs on remmiahtimen remmin virallinen nimi.
Minä sanon rähinäremmiksi. Sehän antaa koneeseen rähinää.
- vaihdettu
viimeksi? Kannattaa vaihtaa ajoissa. Kiristys siten, että kääntyy pitkällä(?)välillä n 90 astetta. Liian tiukalle ei saa kiristää(vonkuu käydessä). En tunne tosiaakaan sitä jousisysteemiä, mutta kiinteällä kiristimellä tuohon tapaan.
- ....huoltomies?
remmin kolme kesää sitten (2006). Siinä on jousikuormitettu kiristin. Rupesin miettimään tuota ohjetta (in english), kun se sattui silmiin ja kolme kautta olen huoletta ajellut. Oma käsitys on, että siinä ei varsinaisesti edes ole säätövaraa.
Laiskana (ja tyhmänä) pääsee helepommalla, kun kehtaa kysyä! ....huoltomies? kirjoitti:
remmin kolme kesää sitten (2006). Siinä on jousikuormitettu kiristin. Rupesin miettimään tuota ohjetta (in english), kun se sattui silmiin ja kolme kautta olen huoletta ajellut. Oma käsitys on, että siinä ei varsinaisesti edes ole säätövaraa.
Laiskana (ja tyhmänä) pääsee helepommalla, kun kehtaa kysyä!Kiristimen mutteri löysälle ja pyöritä kampiakselin päästä hieman pyörimis suuntaan. Sitten kiristät kiristimen mutterin.
- Topinojan kaatopaikka
B23E kirjoitti:
Kiristimen mutteri löysälle ja pyöritä kampiakselin päästä hieman pyörimis suuntaan. Sitten kiristät kiristimen mutterin.
Sitten on venttiilijako varmasti pielessä tai jopa mäntien päässä!
- väää neuvo
Topinojan kaatopaikka kirjoitti:
Sitten on venttiilijako varmasti pielessä tai jopa mäntien päässä!
Tuo on ihan oikea ja ainoa tapa kiristää jousikiristeinen jakopään hihna. Ei siinä jako mene sekaisin.
- ....huoltomies?
B23E kirjoitti:
Kiristimen mutteri löysälle ja pyöritä kampiakselin päästä hieman pyörimis suuntaan. Sitten kiristät kiristimen mutterin.
...neuvosta. Selviää varmaan paremmin, kun menee koneelle töihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760