Koplausta sairaanhoitopiirin kanssa

PersE

DnroKH: 1264 /2007

Kiinteistöverosta vapauttaminen/Kymenlaakson sairaanhoitopiiri

      Valmistelija:    Kaupunginsihteeri Jani Salenius

      ./.   Kymenlaakson sairaanhoitopiiri on lähettänyt Kotkan kaupungille liitteenä olevan hakemuksen, joka koskee kiinteistöverosta vapauttamista.

         Strategian ja rahoituksen vastuualueen lausunto:

      "Kymenlaakson sairaanhoitopiirin maksettavaksi määrätty kiinteistövero vuodelta 2007 sisältää kiinteistön (n:o 285-031-0005-0002) osoitteessa Vesivallintie 20, 48600 Kotka. Kiinteistössä toimii Karhulan mielenterveyskeskus. Kiinteistöveron määrä on 7 972,56 euroa.

      Kotkan kaupunki on ostanut 1.2.2007 päivätyllä kauppakirjalla kiinteistön Kymenlaakson sairaanhoitopiirin kuntayhtymältä. Kauppakirjan mukaan rakennuksen hallintaoikeus on siirtynyt omistajalle 1.1.2007 ja omistusoikeus heti kun kauppahinta on maksettu.

      Kiinteistövero on kiinteistön arvon perusteella kunnalle vuosittain suoritettava vero. Kiinteistöverolain mukaan kiinteistövero määrätään sille, joka omistaa kiinteistön kalenterivuoden alkaessa (1.1. kutakin vuotta). Vaikka kiinteistö on myyty kalenterivuoden aikana, vero määrätään myyjälle.

      Kauppakirjan mukaan ostaja vastaa rakennuksen vesi-, sähkö- ym. rakennuksen kuluista 1.1.2007 lukien.

      Kauppakirjan em. kohdan perusteella tarkoitettaneen, että ostaja vastaa myös kiinteistöön kohdistuvasta vuoden 2007 kiinteistöverosta. "

   ./.    Kaupunginhallituksen johtosäännön 22 §:n 1 momentin 2 kohdan perusteella kaupunginjohtaja ratkaisee asiat, jotka koskevat kunnalle tulevasta verosta vapauttamista siten kuin siitä on säädetty. Verotusmenettelystä annetun lain 88 §:n 2 momenti 4 kohdan mukaan vapautus voidaan myöntää, jos veron periminen on muusta erityisestä syystä ilmeisesti kohtuutonta. Liitteenä olevasta kauppakirjasta ja yllä olevasta lausunnosta ilmenevällä tavalla kiinteistöveron periminen sairaanhoitopiiriltä on kohtuutonta. Sairaanhoitopiiri on lähinnä kaupan toteuttamiseen liittyvien muotoseikkojen takia joutunut verovelvolliseksi. Kauppakirjan mukaan ostaja vastaa rakennuksen vesi-, sähkö- ym. rakennuksen kuluista 1.1.2007 lukien.

   Päätös:   Päätin myöntää Kymenlaakson sairaanhoitopiirille vapautuksen vuoden 2007 kiinteistöverosta, joka koskee kiinteistöä 285-31-5-2. Kiinteistöveron määrä on 7 972,56 euroa.

   Toimeenpano:
      Ote:   Kymenlaakson sairaanhoitopiiri,
         Kymenlaakson verotoimisto/Kotkan toimipiste/Ulla Repo
         Konsernihallinto
   Oikaisuvaatimusohjaus


      Kaupunginjohtaja      Henry Lindelöf

      Tämä pöytäkirja on yleisesti nähtävänä kirjaamossa 4.9.2007
KOTKAN KAUPUNKI
VIRANHALTIJAPÄÄTÖS
§
Sivu
KESKUSVIRASTO







Kaupunginjohtaja
28.8.2007
101
1

0

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Poliisi tutkii Ähtärin salaiset asiat!

        Ylen uutisen mukaan tuntematon määrä Ähtärin poliitikkoja pääsee mukaan esitutkintaan ja mahdollisesti syyteharkintaan.
        Ähtäri
        97
        1927
      2. Yritätkö päästä

        Yli kaivatustasi?
        Ikävä
        166
        1814
      3. Vihjelista

        Kerro joku vihje, jos vielä kinostaa enemmän kuin kiviä 🪨🪵 ja haluat yhteydenottoa 👇
        Ikävä
        114
        1502
      4. Mitä haluaisit sanoa

        Kaivatullesi NYT Part ll. Kenenkään peukku ei kestä tuota edellistä ketjua.
        Ikävä
        91
        1447
      5. Saksan demareille rökäletappio - oikeistolle taas rökälevoitto

        AfD oli vaalivoittaja ja vaikka varmaan jää oppositioon, niin pakko on ottaa huomioon. Ruotsissakaan SD ei istu hallitu
        Maailman menoa
        187
        1161
      6. Nainen ihanainen, kaunistut vuosi vuodelta

        Eli ei vuosien kertymisestä ainakaan sinun kohdallasi kannata murehtia. Minua huolettaa se, miten paljon menetän joka vu
        Ikävä
        33
        1056
      7. Tutkija: Nato ei välttämättä suojaa Suomea

        Naton pelote on rapautumassa eikä sen sotilaallinen voima välttämättä ole Suomen tukena – professori vaatii poliitikkoja
        NATO
        176
        1035
      8. En luovuta

        Sinä olet nainen elämäni ainoa oikea. Sen mitä ymmärrän kaiken koetuksen keskellä, kertoo vain tarinaa kuinka koko maail
        Ikävä
        59
        978
      9. Yritin alkaa nukkumaan

        Mutta ei tule uni. Jäin miettimään olikohan ne rakkaudelliset vastaukset juuri sinulta ja mulle osoitettuja... Olisi une
        Ikävä
        46
        896
      10. Sinä ihana, olet niin joka päivä mielessä

        rakkaana pidän ja hellittelen nimelläsi kuin mikäkin hömelö, yksikseni juttelen sinulle, ja välillä naurahdan kun vain k
        Ikävä
        39
        877
      Aihe