anopilta sain 2 enkelinsiipeä.
toinen on ok,kitukasvunen kylläkin.ei ole oikeestaan kasvanu juurikaan siitä kun sen sain.tästä aikaa puolivuotta.
tuo toinen on kasvanu kyllä mutta varsi tuntuu lötköltä,samoin ne lehdet.väri on kuitenkin normaali.Varsi ei ole alkanut "puutumaan"
kepin laitoin ja varren lsiihen kiinni että pysyy pystyssä.
kumpikin yrittää hirveesti puskee uutta lehtee mutta mitään ei tapahdu.
toi joka on kepissä kiinni,ei pysyis ilman tukea edes pystyssä kun on sen verran löllerö varsi.Muutama lehti on alkanu kuivumaan.
kastelenkohan liikaa?vai onko sitten liikaa auringonvaloa?
meillä paistaa olohuoneeseen iltapäivästä aurin ihan suoraan,eli eteinen olisi varteenotettava vaihtoehto?
juu,en ole kukkaihmisiä :)
sitten toinen.anoppi väitti ettei noita saa vaihtaa toisenlaisiin ruukkuihin kun ne kuolee :o
ei muuten mutta purkit on niin kerpeleen rumat,tommoset muoviset alusastialliset :x
pitääkö tolla kukalla (vai mikä kasvi nyt sitten onkaan) pakko olla tuommonen ruukku jossa se lautanen?onko tohon jotain ohjesääntöä?
ja kuinka iso tuon ruukun "pitää" olla?
Umpiruukku ei varmaankana edes ole vaihtoehtona mutta toimiiko säiliöruukku?
kertokaa mulle kaikki
haluisin sada noi kukkaset "loistamaan"..
sitten tuossa on tomonen kirjovehkakin.
Vehka puskee uuta lehteä,alimmat lehdet muuttuvat kuitenkin pehmeiksi ja menevät ruskean läpikuultaviksi.
mitähän se meinaa?
Kiitos jos joku viitsii vastata!ja vinkkejä saa antaa
enkelinsiipi ja kirjovehka
1
1651
Vastaukset
- .....
Aloitetaampa vaikka siitä valosta. Näin keväällä tosiaan kannattaa olla varovainen sen auringon kanssa. Samoin kuin ihmiset, kasvitkin palavat herkästi auringon paahteessa. Olisiko mahdollista vaikka siirtää kasvia hiukan sisemmälle huoneeseen tai varjostaa hiukan sälekaihtimilla tai ohuella verholla?
Sitten kastelu. Minä muistan yleensä kastella omiani vasta kun lehdet alkaa roikkumaan. Pari kertaa olen melkein onnistunut tappamaan enkelinsiiven liialla kastelulla. Tällöin olen leikannut kasvia voimakkaasti ja antanut sen kuivahtaa. Sen jälkeen alkanut varovaisesti kastella. Latvat juurtuu helposti vesilasissa. Leikkely myös tuuheuttaa kasvia.
Ja vielä ruukusta. Säiliöruukkuun en laittaisi, mutta muuten ruukulla ei ole väliä. Mikäli muoviruukku ei miellytä silmää niin osta tai askartele sille kaunis suojaruukku. Tai sitten istuta se vaikka saviruukkuun. Kasvaessaan isoksi pelkkä muoviruukku käynee melko kiikkeräksi (etenkin kasvin ollessa kuiva) niin silloin painava suojaruukku tai saviruukku jaksaa pitää kasvin paremmin pystyssä. Melkein suosittelisin myös hiukan liian pientä kuin isoa ruukkua. Pienessä ruukussa kuivahtaa nopeammin niin liikakastelusta ei ole niin suurta vaaraa.
Enkelinsiipi on erittäin kaunis kukkiessaan, mutta armoton roskaamaan. Erittäin helppo ja liki mahdoton tappaa.
Siitä vehkasta en osaa oikein sanoa mitään, kun ei niistä juuri ole kokemusta. Saisikohan sekin liikaa vettä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.327027- 424321
- 243705
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1843440- 122487
- 302445
- 432084
- 262034
- 1641983
- 1051402