Pörssiyhtiöiden suosimiselle STOP!

keskustalainen

On hienoa, että poliitikkomme ajattelevat suosivansa suomalaista kun valitsevat "suomalaisen" pörssiyhtiön hankkeen toteuttajaksi. Kotimaisuutta kun saattaa olla hyvinkin vähän vaikka nimi olisikin suomalainen.

En viitsi esimerkkejä kertoa, mutta yleinen käytäntö on osoittanut, että monesti julkiset hankkeet suunnitellaan niin, ettei niihin oikeasti suomalaiset yritykset pääse kiinni.

EHDOTUS:
Olettaisin Suomen valtion ym. julkisen sektorin olevan niin tarkka tilaaja, että vaatisi edes omistajarekisteritiedot jos tarjoava yritys on pörssiyhtiö!

Ei pörssiyhtiönä oleminen ole mikään tae asioiden laillisesta hoitamisesta. Tapauksia on paljon, missä "pörssikelpoinen" yritys on täysin laittomassa tilassa.

5

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EU:n sisällä?

      Eikö julkiset hankkeet ole kilpailutettava siten, että niihin voi osallistua koko EU:n alueelta?

      Se on tietenkin toinen asia, jos jo ehdoissa tehdään hanke kotimaiselle yritykselle mahdottomaksi. Tuntuu kuitenkin aika uskomattomalta, että noin joku varta vasten tekisi suosiakseen ulkomaista.

      • keskustalainen

        Jos tilaaja on sopivasti voideltu niin esimerkiksi atomivoimala saatetaan tilata tietyltä ranskalaiselta toimittajalta koska kukaan muu ei voisi toimittaa sellaista Siemensin suunnittelemaa voimalaa...

        Noh. Kyseessähän ei ole sinänsä julkinen hankinta mutta sille kuitenkin luvan on antanut eduskunta ja sen eduskunnan äänestettäväksi hallituksen esityksellä on antanut hallitus jonka pääministerinä AREVAN tapauksessa toimi Paavo Lipponen (sd). Toki Lipposen puolustukseksi täytyy sanoa, että Siemensin/Arevan lisäksi muita lobbaajia ei ollut.


    • keskustalainen

      Tarkoitan, että onpas nämä palstan jutut muuttuneet kovast siitä kun viimeksi kävin!

      On Halli & co. tehneet kovasti hommia ruotsalaisille jotta palsta toimisi Suomessa ja suomalaisille. Varmasti kovaa työtä takana ja siitä onnittelut. Facebookin kaltaista viritystä on olemassa. Ihan ok. Yritys on hyvä, mutta kun kattelee tuota nuorempaa polvea niin ei taida se homma enää iskeä. Kyllä kai se "vessanseinä" on monessakin mielessä hyvä juttu ja sitähän voisi tarjota esim. 2 vuoden "poistotakuulla!" ettei kenenkään kirjoitukset jäisi roikkumaan :-)

      MUTTA Tämän Keskusta-palstan taso ei ole parantunut, koska asiantunteva preside...oops... seriffi puuttuu. En usko, että enää löytyisikään osaajaa. Antaa mennä millä menee ja luulen, että älämölö loppuu jossain vaiheessa kuitenkin ja palstalle tulee uusia "valtaajia".

    • osuuskaupassa asiat

      hoidetaan puoluetowerin kanssa. Maatalous on meillä upea esimerkki markkonoiden manipuloinnista, hinnat siirrettiin suoraan veroissa otettavaksi, niin ei tule viivettä tuotteena myynnin kautta ja parasta on se, että voitto voidaan veloittaa aina myöhemminkin verosiirtona. Eli sellainen on kepuloisten vapaa "markkinatalous". Onneksi suomessa järkevimmät ihmiset, eli pääkaupungissa asuvat, ei äänestä kepua, muutamaa nyrjähtänyttä lukuunottamatta ja nekin kaksi on kepulaisia.

      • eikä maajussukka

        Maajussukalla on hieman vaikea vetää välistä, kun EU ja Suomen valtio valvoo rahan sisääntuloa ja ostaja vain ILMOITTAA hinnan.

        Hauskaa, että vielä löytyy maajussukoille kateellisia punikkeja. Sukutilansa ryypänneitä persuja nykyisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe