missä kohtaa lukee, että alkoholia ei saa käyttää?
missä
kohtaa
9289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mutta Raamatussa on: Ei ole viisas kukaan, joka viinistä hoipertelee.
Lisäksi Raamatussa varoitetaan selväsanaisesti juoppoudesta ja ettei juomari peri taivastenvaltakuntaa.
Mutta täydellisen raittuden ja alkoholismin välilläkin on jotain, jota vl-puhujat eivät ymmärrä.
Elis siis voi juoda vähän vaan kuhan ei "hoipertele"
Jumala on antanut sinulle järjen- ja omantunnon.
"Viini virvoittaa mielen", sanotaan Raamatussa.
Ihan varmasti tiedät, missä raja kulkee.
Kokemuksesta ja sivusta monta traagista kohtaloa nähneenä, voin sanoa että parempi on olla maistamatta pisaraakaan, kuin alkaa tulella leikkimään.
Välimerenmaissa viinikulttuuri on monituhatvuotista ja yhä tänäkin päivänä siellä pidetään näkyvästi juopunutta moukkana, uskonnosta riippumatta.
Jeesuksen aikana olinne vielä "puissa", ja siitä johtuen alkoholikulttuurimme on vielä primitiivistä. Primitiivistä siinä absolutismissakin.
On saanut vl kasvatuksen. Minä en. Itse olen myös uskossa :) Vaikka en uskovaisessa perheessä ole kasvanutkaan.
Se on mukava kuulla, että olet uskossa, etkä uskomassa.
Kummallista kyllä, mutta havaintoni on, että useimmat oikein sydämen uskossa olijat tulevat
"uskottomista" perheistä. Eräskin uskis ystäväni
marxilaisateistisesta kodista. Otti kasteenkin vasta kolmikymppisenä.
On totta, että Raamattu ei vaadi absolutismia (paitsi joiltain "hengenmiehiltä"), mutta varottaa kyllä alkoholin vaaroista ja juopumuksesta.
Se, miksi lestadiolaisuudessa on perinteisesti vaalittu täysraittiutta johtunee käsittääkseni ainakin kahdesta asiasta:
1) Historialliset syyt: lestadiolaisella herätysliikeellä oli etenkin Laestadiuksen ansiosta alkuaikoina hyvin vahva raittiusliikkeen leima.
2) Hyvin monet ovat todenneet, että on paljon helpompi olla kokonaan ilman kuin "antaa pirulle pikkusormi" tai miettiä sitä, missä menee "kohtuullisuuden" raja. (Sivunmennen sanottuna lähinnä tästä on käsittääkseni kyse myös televisiottomuudessa.)
perhettä , jossa olisi Tv?
Varmasti joissakin on, mutta suurimmassa osassa vl-perheistä ei taida olla.
lukee Hengessä jo se opettaa miten meidän tulisi elää!
Kun Kristus on sydämessä aidosti tietää mitä tulisi tehdä oikein.
Kun viinat ja tupakat pistää naamaansa luuletko Herran Hengen olevan sinussa silloin?
Raitis ihminen mieleltään ja ruumiiltaan antaa Jumalan vaikuttaa itsessään aidosti, eli Kristus voi olla sisimmässäsi ja voit tehdä oikeita valintoja.
Eikä silloin tarvitse kysellä onko tämä, tai tämä, tai tuo syntiä?
Herätkää ja tehkää parannus!