mikähän meidän tytöllä on,4ttä viikkoa kutisee jalat ja kädet ihan tajuttomasti,varsinkin yöllä? ei mikään rasvaus auta.neuvolaan ollaan soitettu pariin kertaan,tiistaina on lääkäri. onko kelläkään ollut samanlaista tapausta?
jalkojen ja käsien kutina
7
7691
Vastaukset
- on ollut liikkeellä
syyhypunkkia. Tekee sormien väliin vanamaista punaista jälkeä. Kuulemma todella ikävä ja kova kutina. Hoidetaan koko perhe jollakin liuoksella. Jos epäilet sitä, ota yhteys paikkakuntasi tk:n päivytykseen äläkä jää odottamaan.
- th2
olisikohan kyseessä enterorokko. Rakkuloita saattaa ilmaantua suuhun, sormien väliin ja jalkoihin. Kutina voi olla kova, epidemia ollut poikkeuksellisen raju tänä talvena. Neuvolasta pitäisi tuohon löytyä vastaus.Hoitoa ei sen kummemmin ole, virustauti, paranee muutamissa päivissä, ei tarvitse eristää.
- tanelipuu
Meidän 6v tytöllä on ihan sama kutina meneillään. Jalkapohjat ja nyt myös kämmenet kutisevat iltaisin ja yöllä. Lääkäri määräsi antihistamiinia ja sanoi, että syy on kasvu-kivut. En tiedä... Kaksi iltaa otettu nyt lääkettä, mutta kutina jatkuu.
- oi,oi
kutinaa! Kai lapselta otettiin verikokeita, mm. maksa-arvot?! Ellei niin kipin kapin otattamaan.
Oliko lääkäri pediatri?
- sirrrkkuli
krooninen ihottuma kyseisissä paikoissa. Kutisee aivan tajuttomasti. Mutta advantan voide on auttanut. Saa reseptillä lääkäriltä. 20 vuotta sain kärsiä ennen kuin eräs lääkäri tajusi mistä oli kyse. Voisikohan olla samaa?
- tietävä..n
uskoisin että ois syyhy punkki! kaikki saman katon alla asuvat hoidettava samanaikasesti, petivaatteet sun muut kaikki vaatteet pestävä vähintää 40 asteen pesussa. tai sitten pakkaseen vaatteita joksikin aikaa neuvoja saa lääkäriltä. se on todella petollinen kannattaa koittaa ja hoitaa . useimmat lääkärit eivät heti osaa muistaa että semmonenkin voi olla..tiiän siitä että lapsellani oli se ja lääkäri ei sitä edes miettinyt ennen kuin itse kysyim voisiko se olla. saatiin lääke ja hoidettiin niin loppu kutina
- Minä.
Käytätkö villa peittoa tai jotain mille tyttöon allerginen ? Pesuaine ,huuhteluaine ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538323- 664644
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404333Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233952Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353463Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423440Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383358- 483123
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422861- 492634