Viime viikolla valtiovarainministeri Kataista haastateltiin sen johdosta, kun hän oli keskustalaisten mielestä vetänyt välistä Kela-maksujen poiston yhteydessä.
Haastattelija kysyi, että millä valtion budjettiin syntynyt miljardin euron aukko on tarkoitus täyttää. Jyrki vastasi: "En tiedä".
Haastattelija kysyi, että millä valtion budjettiin syntynyt miljardin euron aukko on tarkoitus täyttää. Jyrki vastasi: "En tiedä".
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toinen käsi ei tiedä, mitä toinen tekee.Päätöntä touhua yhteiskunnan kustannuksella.Vain fantastisia patioita suunnitellaan.
Se aukko täytetään ympäristö ym. vastaavilla veroilla.
Kertokaa ihmeessä keskustan silmäätekeville Jyrkin suunnitelmat. Tietysti tässäkin olisi mukava kuulla yksityiskohtia asiasta.
Jarmo Korhonen viime viikolla:
"Korhonen sanoo kaksi kuukautta odotetun ministeriltä esitystä, miten Kela-maksun poistosta syntyvä miljardin euron aukko täytetään. Maksun poisto on hänen mukaansa jatkoa muulle huonolle talouspolitiikan valmistelulle."
http://www.verkkoapila.fi/opencms/opencms/apila/editorials/items/0038.html
kuten velkarahalla lainattavat Islantiin ja Latviaan.
rahat menevät suoraan suomalaisille riskisijoittajille koska ne ovat saman kauppakamarin veljiä kuin kokoomus-pojat. Riskit tuli suomalaisille veronmaksajille, voitot meni jykän ja kumppaneiden kavereille.
Vantastisen reilu peli???