Perussuomalaista valtuutettua epäillään törkeästä petoksesta

Paras pääsiäs munaa

Seinäjokelaista perussuomalaisten kaupunginvaltuutettua syytetään törkeästä petoksesta, kertoo lauantain Pohjalainen.

Lehden mukaan syytettynä on valtuutettu Hannu Haapasalmi, joka tunnetaan myös ammattinyrkkeilijänä.

Petoksessa on kyse kymmenistätuhansista euroista. Asianomistajia jutussa on yksi. Juttua käsitellään oikeudessa ensi toukokuussa.

Viime vuoden vaaleissa 48-vuotias saneerausmies ja vahtimestari Haapasalmi sai 187 ääntä ja pääsi läpi uutena valtuutettuna.

Haapasalmi sai amatöörinyrkkeilijänä kolme SM-pronssia 1980- ja 1990-luvuilla. Hän on liikuntalautakunnan jäsen ja varavaltuutettu maakuntavaltuustossa.

Törkeästä petoksesta voi saada minimissään neljä kuukautta ehdollista ja maksimissaan neljä vuotta ehdotonta vankeutta. Luottamushenkilön voi erottaa, jos hän saa vankeutta vähintään puoli vuotta.

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1666982

2

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perus-saneeraaja, saneerannut

      itsensä "kuseen". Minnes ne nyt kuuluukaan ne Rötösherrat?

      • kehumasta Vanhasta,

        että silleen. Oli kyllä ohimennen maininnut hallituksen eläkesopasta. Alkaa nämä keskustan "työväenpuolueet" lähentymään toisiaan. Se on oikein porvarit pysykööt lestissään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe