12V50W -- muuntaja ?? A

Yksinkertainen kysymys:

12V, 50 W lamppu tarvitsee 12 V:n muuntajan, mutta millä virralla?

P = U x I, eli vaatiiko 4.16A:n tehomuuntajan vai riittääkö pienempikin? Hajoaako liian pieniviertainen muuntaja vai palaako lamppu vain himmeämmin?

Kiitos viisaammille!
131224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

..se äijä vetää, olet aivan oikeassa kaikissa väittämissäsi. Usko tai älä, tästäkin tulee varmasti vielä kunnon väittely, mutta voit ihan hyvin mennä jo sinne muuntaja kauppaan. hehee.

Äänestä
  • huumori on ihan,sanonko mistä?

    Äänestä

  • .....mutta millä virralla? ...vaatiiko tehomuuntajan vai riittääkö pienempikin? Hajoaako liian pieniviertainen muuntaja vai palaako lamppu vain himmeämmin?

    Ja vastaus on " olet aivan oikeassa kaikissa väittämissäsi".

    Pakko sanoo et, huonosti sä vedät.


    Hehee


    Narun jatkoks ja silleen.

    Äänestä

muuntaja koska joku laittaa kuitenkin lamppuja lisää.

Äänestä
  • vähintään 16mm2 johtimella, että jää vähän varaa lisätä niitä lamppuja. Eli max 3 kpl mahtuu siihen 16mm2 johtimeen ja jos alumiinia meinasit käyttää niin joudut vieläkin paksumpaa jöötiä laittaa.

    Äänestä

  • myös johdottaa kirjoitti:

    vähintään 16mm2 johtimella, että jää vähän varaa lisätä niitä lamppuja. Eli max 3 kpl mahtuu siihen 16mm2 johtimeen ja jos alumiinia meinasit käyttää niin joudut vieläkin paksumpaa jöötiä laittaa.

    taisi minulla hieman sekoittua ampeerit ja johdinkoot, mutta kuitenkin... =)

    Äänestä

Lampulle on 70W (tai toisin ilmaistuna 70VA) muuntaja. Näin jätetään hiukan reserviä. Muuntaja ostetaan mielummin wateilla kuin ampeereilla. Tietysti jännitteet pitää olla oikein.
Jos lamppuja on enemmän, muuntajaan tarvitaan wattejakin enemmän.

Äänestä

ja sulaa tai palaa ennen aikojaan..

Äänestä

joo, eli se sun 50W lamppu aiheuttaa vastuksen joka vie aina saman ampeerimäärän kytkettäessä mihin tahansa virtapiiriin. Jos pienennät jännitettä esim himmentimellä tai muuten niin palaa himmeämmin. Jos taas lisäät jännitettä, palaa lamppu kirkkaammin, tosin elinaika pienempi jos edes kestää isompaa jännitettä.
Siis, muuntaja tulee mitoittaa niin että se kestää ko. vaatiman virran minimissään. Jos ei kestä niin hajoaa/sulaa tms. Muuntajia on markkinoilla ko. halogeneille valmiina esim. 20-100VA välille. Tällaista voi siis kuormittaa min 20Watin ja maksimissaan 100 Watin yhteiskuormalla.
Tuo että olet kaivanut esiin tasajännitteen sähkötehon laskentakaavan, on ihan hyvä alku, mutta vielä on hyvä taival siihen että itse kannattaa alkaa toteuttaa saati käämiä muuntajaa itse. Kannattaa siis ostaa valmiit tuotteet, ne kun on jo joku laskenut ja suunnitellut. Niin ja aina voi olla turvallista soittaa ja kysyä vaikka sähköasentajalta..

Äänestä
  • hieman pasmat sekaisin, eli jännitteen muutos ei aiheuta virralle mitään? Kerroppas miksi voimalaitokset jakavat niin korkeilla jännitteillä sähköä eteenpäin, sanojesi mukaan eivät hyödy tästä jännitteen korottamisesta mitään...

    Äänestä

  • kipunalla taisi mennä kirjoitti:

    hieman pasmat sekaisin, eli jännitteen muutos ei aiheuta virralle mitään? Kerroppas miksi voimalaitokset jakavat niin korkeilla jännitteillä sähköä eteenpäin, sanojesi mukaan eivät hyödy tästä jännitteen korottamisesta mitään...

    No nimenomaan koska jännite kasvaa, kasvaa tehokin ilman että virran määrä kasvaa. Kun virran määrä on alhainen, säästetään materiaalissa kun sen kuparin tai alumiinin ei tarvitse olla niin järeätä. Jos esim nykyisellä tehonkulutuksella joku kaupunki saisi sähkönsä suoraan voimalasta 400 voltilla, tulisi syöttävän johtimen olla varmaan metrinen halkaisijaltaan.
    Omasta mielestä plasmat ot ihan siellä missä pitääkin, eli kipunan käsissä...

    Äänestä

  • Kuka puhui muuntajan käämimisestä ? Muutenkin selitys ontuilee.Vastus eli lamppu kuorma on ihan sama kuinka lasket tasa tai vaihtovirralla.
    Samoin puhut muuntajista vaikka tarkoittanet elektronisia laitteita joka ei ihan ole sama kuin muuntaja.Muuntajalla ei ole minimi kuormitus rajaa,mutta maksimin jälkeen alkaa lämmetä ja savut nousee ennen pitkää.
    Juttu kiertää kehää kuin poliitikon selitykset.
    "pasmat sekaisin" on seuraavillakin kirjailijoilla kun selittelevät ihan muuta kuin mitä kysyttiin.

    Äänestä

  • käämimisestä ? kirjoitti:

    Kuka puhui muuntajan käämimisestä ? Muutenkin selitys ontuilee.Vastus eli lamppu kuorma on ihan sama kuinka lasket tasa tai vaihtovirralla.
    Samoin puhut muuntajista vaikka tarkoittanet elektronisia laitteita joka ei ihan ole sama kuin muuntaja.Muuntajalla ei ole minimi kuormitus rajaa,mutta maksimin jälkeen alkaa lämmetä ja savut nousee ennen pitkää.
    Juttu kiertää kehää kuin poliitikon selitykset.
    "pasmat sekaisin" on seuraavillakin kirjailijoilla kun selittelevät ihan muuta kuin mitä kysyttiin.

    kannattaa mitoittaa se muuntajasi sen muuntajan ilmoittaman näennäistehon mukaan, siis jos 1kpl 50W lamppu, käy 50 VA muuntaja ja ihan oieassa olet virtojen suhteen, kun on kyse resistiivisestä kuormasta (resistiivisessä kuormassa näennäisteho VA = pätöteho W ilmoitin tämän, koska muuntajat kestävät näennäistehoa, ei pätötehoa), niin laskukaava menee juuri noin: P=UxI myös vaihtosähköllä (hehkulamput ja halogeenit ovat resistiivistä kuormaa)se virran määrä on muuntajan toisiopuolella (12V) sille yhdelle 50W halogeenille laskemasi 4,16A, jos muuntajassa on merkintä 12V, 120VA, kestää se muuntaja 10A kuormitusta, eli yhteensä 120W verran lamppuja.

    Reaktiivisia kuormia muuntaja (esim moottorit ja purkaus-,loistelamput) ei kestä yhtä paljon ja silloin tarvitaan niitä muita vaihtosähkökaavoja jotta saa laskettua näennäistehon, mutta en syvenny niihin nyt..

    Eli kun haluat laittaa sen muuntajan, niin lasket kuinka monta lamppua tulee sen muuntajan perään, esim 3 kpl 50W lamppuja, 3 x 50W = 150W, niin silloin tarvitset muuntajan jossa on vähintään merkitty 150VA, mieluiten kannattaisi aina mitoittaa muuntaja hieman isommaksi kuin tarvitsee. jos muuntajassa on vain yksi teholukema, niin useimmiten kyseessä perus rautasydänmuuntaja joka toimii pienelläkin kuormalla ja jos tehot on ilmoitettu esim 20-120VA, niin kyseessä elektrooninen muuntaja, jonka sisäiset komponentit tarvitsevat hieman pohjakuormaa (tässä tapauksessa 20W) jotta virta lähtisi kulkemaan muuntajan läpi. Jos kuormitat muuntajaa isommalla kuormalla kuin ilmoitettu, niin saat hyvin nopeaseti käydä ostamassa uuden muuntajan, kuten edelläkin on jo mainittu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PedroVonBach kirjoitti:

Yksinkertainen kysymys:

12V, 50 W lamppu tarvitsee 12 V:n muuntajan, mutta millä virralla?

P = U x I, eli vaatiiko 4.16A:n tehomuuntajan vai riittääkö pienempikin? Hajoaako liian pieniviertainen muuntaja vai palaako lamppu vain himmeämmin?

Kiitos viisaammille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu