Eri aineita ovat joo, ja ilmeisesti se polyuretani SPU on jonkin verran parempi eristävydeltään kuin Finfoami. Mutta Spu on kalliimpaakin, joten onkohan se eristävyysero sitä luokkaa, että sen kustannuseron saa takaisin säästyneissä lämmityskustannuksissa edes kohtuullisen järkevällä ajanjaksolla.
Eli jos 5x8 m mökkiin alkaa vinoon kattoon laittamaan sisäpuolelle 5 cm:n eristekerrosta, niin kummalla se kannattaa laittaa? spu.lla vai finfoamilla? Tilaa on vähän ja mitään tilaa vieviä villoja ja koolauksia en ala laittamaan.
SPU:n ja Finfoamin käytännön ero?
12
24952
Vastaukset
- vähintäin
70 mm spu joka vastaa lähes tuplavillaa, voit talvellakin pitää lämpimänä.
- Asiantuntija Antti
70 mm SPU vastaa korkeintaan 100 mm villakerrosta ja huolimattomasti asennettuna tuskin sitäkään.
Finnfoam on suulakepuristettu solupolystyreeniä ja SPU solupolyuretaania.
Finnfoam on eristyskyvyltään teoriassa hieman huonompi, samaa luokkaa Styrox levyjen kanssa ja kivivillakin on eristyskyvyltään miltei sama.
Lamda luokat löydät näiden valmistajien kotisivuilta. - sgagad
Asiantuntija Antti kirjoitti:
70 mm SPU vastaa korkeintaan 100 mm villakerrosta ja huolimattomasti asennettuna tuskin sitäkään.
Finnfoam on suulakepuristettu solupolystyreeniä ja SPU solupolyuretaania.
Finnfoam on eristyskyvyltään teoriassa hieman huonompi, samaa luokkaa Styrox levyjen kanssa ja kivivillakin on eristyskyvyltään miltei sama.
Lamda luokat löydät näiden valmistajien kotisivuilta.Voiko tää tieto pitää paikkaansa, sillä joka paikassa selitetään miten SPu ja Finnfoamkin ovat paljon tehokkaampia eristeitä kuin villa. Eli jos tämä vastaaja on oikeassa, niin eihän sitä eroa ole juuri mitään...
- vaan valitettavasti
sgagad kirjoitti:
Voiko tää tieto pitää paikkaansa, sillä joka paikassa selitetään miten SPu ja Finnfoamkin ovat paljon tehokkaampia eristeitä kuin villa. Eli jos tämä vastaaja on oikeassa, niin eihän sitä eroa ole juuri mitään...
Kyllä se vaan valitettavasti pitää.Urtsi on parasta mutta sen etua liioitellaan ja kuten edellinen mainitsi käytäntö voi tehdä tepposet asennuksessa.
Mökille ei kannata laittaa ollenkaan muovieristettä. Varsinkaan jos siellä ei ole kokoajan lämpö päällä ja miksi olisi. - Uurpo
vaan valitettavasti kirjoitti:
Kyllä se vaan valitettavasti pitää.Urtsi on parasta mutta sen etua liioitellaan ja kuten edellinen mainitsi käytäntö voi tehdä tepposet asennuksessa.
Mökille ei kannata laittaa ollenkaan muovieristettä. Varsinkaan jos siellä ei ole kokoajan lämpö päällä ja miksi olisi.Kyllä meillä on peruslämpö ilmalämpöpumpulla (varalla sähköpatterit) päällä koko ajan. Ei sitä kylmäksi uskalla päätää kun on villaa seinissä. Mutta jotenkin en nyt äkkiseltään ihan usko noita väitteitä villan lähes yhtä hyvistä eristetehoista kuin SPU:lla tai Finfoamilla. Miksi sellaisia väitteitä ei mistään muualta ole ikinä tullut vastaan?
Ja jos tilaa on sen 5 cm minkä yläkerta kestää madaltua ilman että vinot osuuden menevät niin mataliksi, että meikäläinenkin piipun ohi kulkiessaan otsansa kattoon kolauttaa, niin ei sinne kattoon mitään villoja voi alkaa laittamaan. Yläkerran keskellä on iso piippu, jonka toisella puolella on vaatehuone ja sillä kulkupuolella on vino katto ja kun lattialeveyttäkin sillä kohdalla on alle metri, niin ei sitä madaltaa enää juuri voi. Kysyinkin, että onko SPU:n ja Finfoamin välinen hintaero suhteessa eristävyystehoon? Eli kumpaa kannattaa laittaa? Halvenpaa Finfoamia, joka ei kuitenkaan eristä ihan yhtä hyvin kuin SPU vai toisin päin? - eyrh
Uurpo kirjoitti:
Kyllä meillä on peruslämpö ilmalämpöpumpulla (varalla sähköpatterit) päällä koko ajan. Ei sitä kylmäksi uskalla päätää kun on villaa seinissä. Mutta jotenkin en nyt äkkiseltään ihan usko noita väitteitä villan lähes yhtä hyvistä eristetehoista kuin SPU:lla tai Finfoamilla. Miksi sellaisia väitteitä ei mistään muualta ole ikinä tullut vastaan?
Ja jos tilaa on sen 5 cm minkä yläkerta kestää madaltua ilman että vinot osuuden menevät niin mataliksi, että meikäläinenkin piipun ohi kulkiessaan otsansa kattoon kolauttaa, niin ei sinne kattoon mitään villoja voi alkaa laittamaan. Yläkerran keskellä on iso piippu, jonka toisella puolella on vaatehuone ja sillä kulkupuolella on vino katto ja kun lattialeveyttäkin sillä kohdalla on alle metri, niin ei sitä madaltaa enää juuri voi. Kysyinkin, että onko SPU:n ja Finfoamin välinen hintaero suhteessa eristävyystehoon? Eli kumpaa kannattaa laittaa? Halvenpaa Finfoamia, joka ei kuitenkaan eristä ihan yhtä hyvin kuin SPU vai toisin päin?"Kysyinkin, että onko SPU:n ja Finfoamin välinen hintaero suhteessa eristävyystehoon?"
Ei ole!
Lähteestä riippuen 50mm PU vastaa 60mm Finnfoamia.
Lähteestä riippuen 50mm PU vastaa 75mm villaa. - Anonyymi
sgagad kirjoitti:
Voiko tää tieto pitää paikkaansa, sillä joka paikassa selitetään miten SPu ja Finnfoamkin ovat paljon tehokkaampia eristeitä kuin villa. Eli jos tämä vastaaja on oikeassa, niin eihän sitä eroa ole juuri mitään...
SPU:n eristävyys ilman saumoja on noin tuplat verrattuna samapaksuiseen villaan. Finnfoam on noin 30% huonompi kuin SPU eli yhä reilusti parempi kuin villa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
SPU:n eristävyys ilman saumoja on noin tuplat verrattuna samapaksuiseen villaan. Finnfoam on noin 30% huonompi kuin SPU eli yhä reilusti parempi kuin villa.
No en nyt tiedä. Finnfoamia kannata käyttää vain jos eristeen pitää vastustaa vedenpainetta tai diffuusiota.
- Anonyymi00009
eyrh kirjoitti:
"Kysyinkin, että onko SPU:n ja Finfoamin välinen hintaero suhteessa eristävyystehoon?"
Ei ole!
Lähteestä riippuen 50mm PU vastaa 60mm Finnfoamia.
Lähteestä riippuen 50mm PU vastaa 75mm villaa.potaskaa. 50mm ff vastaa 80-120mm villaa ja 100mm ff vastaa 200mm villaa
- Anonyymi00010UUSI
Anonyymi00009 kirjoitti:
potaskaa. 50mm ff vastaa 80-120mm villaa ja 100mm ff vastaa 200mm villaa
Höpöjä.
- Anonyymi00011UUSI
Toinen palaa ja toinen palaa iloisesti.
- Anonyymi00012UUSI
Palavat tai eivät niin kyllä tämä palsta on joka tapauksessa aktivoitunut...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit595581KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2003656Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182448Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222385Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91288Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671078- 1021069
- 891061
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181042Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975