Iltapäivälehden viikonloppuliitteessä koulutettu vl-äiti kertoo jättäytyneensä työelämän ulkopuolelle perhesyistä. Miksi vl-naisia ylipäänsä koulutetaan yhteiskunnan rahoilla? Vanhaksipiiaksi jäämisen pelossako?
VL-naiset eivät ymmärrä olevansa
10
855
Vastaukset
- jäin
piiaksi. Siis vanhaksi. Kyllä näytin kiinnostukseni miehille, mutta ne varmaan säikähti, kun olin aina tyrkyllä. Tällä järjellä lymyilisin nurkassa ja hymyilisin sieltä vienosti, kun urospuolinen menis ohi. Nyt olen jo niin vanha, ettei kehtaa edes hymyillä, kun osa hampaistakin on tippunut. Ei ole edes varaa mennä hammaslääkäriin, kun joutuu piikomaan ilmanedestä. Ei tullut miestä pelastamaan ja elättämään.
- osaa sun
iloosi ja "suruusi". Huumoria sulla ainakin on ja sehän on mukava asia meille kaikille. Jatka samalla sävelellä, niin lystiä sun ympärillä ei puutu.
tästä ei voinut olla nauramatta:
"Nyt olen jo niin vanha, ettei kehtaa edes hymyillä, kun osa hampaistakin on tippunut."
- ????
eikös muuan ministerikin luopunut salkustaan "perhesyistä", oliko hän vl?
- takiako?
Missä välissä hän sellaisen määrän lapsia ehti tehdä?
- eivät ymmärrä
olla mollaamatta äitejä ja lapsia? V:iä?
- Että niiltä puuttuu
puolet aivolohkoista.
- keskustella?
Siksikö, ettei Ry:lläkään saa keskustella?
- kokevatko he
olevansa alistettuja, mutta sydäntä särkee katsoa vl-äitiä, jolla on jo viisi lasta ja joka on raskaana. Väsymys näkyy nuoren äidin kasvoilta. Hän tietää, että opiskelu siirtyy taas noin vuodella eteenpäin ja lasten sairastelukierteet vievät voimia. Säälittää, vaikka se on väärin. Hänhän itse saattaa olla onnellinen tilanteestaan.
- koskaan?
Ahdasmieliset lahkotkin on vain osoitus siitä että ihmiskunnalla on paljon vielä oppimista olemaan ihmisiksi.
- oikein,
ei ehkä ymmärrä olla katkerakaan. Mustat silmänaluset ja meikkauskielto sopivat vissiin hyvin yhteen...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1447228Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265025L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694452TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153523Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242331Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3281886Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241776Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91639- 681507
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581468