Ministeri Pekkarinen kertoi viime viikolla että Suomi tulee pärjäämään sillä yhdellä uudella ydinvoimalalla jota parhaillaan rakennetaan. Kokoomus antaisi kaikille halukkaille rakennusluvan – markkinat saisivat säädellä kuinka monta rakennetaan.
Onkohan Keskustassa otettu huomioon eräs sähköntarvetta lähitulevaisuudessa jyrkästi lisäävä seikka?
Muutaman vuoden päästä sähköntarve kasvaa jyrkästi kun siirrytään yleisesti sähköautoihin. Huoltoasemat muuttuvat lataamoiksi joihin autot pysähtyvät muutamaksi minuutiksi täyttämään akkunsa.
Seuraava nousukausi nostaa öljynhinnan taivaisiin. Silloin autonvalmistajat siirtävät painopisteen sähköautojen tuotantoon. Jokaisella tulevaisuuteen katsovalla autovalmistajalla on tuote ja tuotantosuunnitelma valmiina. Nopeasti ladattavan (latausaika muutamasta kymmenestä sekunnista muutamaan minuuttiin akun varauskoosta riippuen) akun ongelma on nyt ratkaistu ja niiden massatuotanto voidaan aloittaa muutaman vuoden sisällä. Akut kestävät niin monta latauskertaa että niille voidaan antaa 8-10 vuoden takuu.
Suomeen tarvitaan uusia ydinvoimaloita nimenomaan sähköautoihin siirtymisen vuoksi. Mistään muusta nykyisin käytössä olevasta energiamuodosta ei saada tarvittavaa kapasiteettia tarpeeksi edulliseen hintaan. Ydinvoima on silloin turvallista kun se tuotetaan kotimaassa. Mikään maa ei pääse silloin käyttämään energia-asetta Suomea vastaan.
linkkejä:
Sekunneissa ladattava litiumakku:
http://ohjelmaopas.yle.fi/artikkelit/tiede/tiedeuutiset/sekunneissa-ladattava-litiumioni-akku
Sähköauto:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sähköauto
Keskusta ja atomisähkö
4
113
Vastaukset
- piti etsiä
tuokin juttu.
Vetyauto on tulevaisuutta, sähköauto on vain sähkörosvojen ajama hanke.
Sähköntuotanto saastuttaa, mutta nyt vain pitää ökyrosvojen rosvota sitten sähköllä, kun öljyrosvous vähenee.
Ei yhtään uutta ydinvoimalaa tarvita enenpää. Ollaan vaikka pimeässä, jos nuo autot muka yleistyvät.
Nyt on noiden voimalahankkeiden takana sähkönmyynti Viro/eestiin, eikä mikään muu.
Tänne riskit, ja rahat muille maille.
Jokaisella asiansa on omat rahastajansa, mutta kun vedyllä ei voisi kovinkaan paljon, niin sitä huputetaan vain piiloon.
On taatusti siisteintä ja puhtainta sekä halvinta.
kem.t.- tekn.t.
Vetyautolla ajaminen on kuin ajaisi pommi perseen alla. Kolarissa syntyvä tulipallo hakkaa Hollywood-tehosteetkin.
Mitä vikaa on äänettämässä ja TÄYSIN saasteettomassa sähköautossa?
Keksitkö järkevän vastauksen? - miettinyt mistä
tekn.t. kirjoitti:
Vetyautolla ajaminen on kuin ajaisi pommi perseen alla. Kolarissa syntyvä tulipallo hakkaa Hollywood-tehosteetkin.
Mitä vikaa on äänettämässä ja TÄYSIN saasteettomassa sähköautossa?
Keksitkö järkevän vastauksen?se sähkö muuten tulee tipahtaako se TAIVAASTA vain mistä.Sähköauton valmistaminen tuottaa aivan samalla tavalla saasteita kun nykyiset autot ja sähköntuottaminen samalla tavalla riippuen mitenkä sitä tuotetaan.
- tekn.t.
miettinyt mistä kirjoitti:
se sähkö muuten tulee tipahtaako se TAIVAASTA vain mistä.Sähköauton valmistaminen tuottaa aivan samalla tavalla saasteita kun nykyiset autot ja sähköntuottaminen samalla tavalla riippuen mitenkä sitä tuotetaan.
Sähköntuotannossa ei ole mitään uutta ihmeellistä. Liikkumista varten tullaan tarvitsemaan autoja, junia, lentokoneita ym. jos ei haluta palata entiseen. Ihminen ei ikinä tule palaamaan hevoskärrykauteen. Siksi pitää aina löytää edullisin vaihtoehto uudesta tekniikasta.
Junathan ovat liikkuneet sähköllä jo kymmeniä vuosia. Melko läheisessä tulevaisuudessa autotkin liikkuvat sähköllä. Sitä varten Suomen on varauduttava. Omaa kotimaista sähköntuotantoa pitää olla tarpeeksi.
Suurimittaisen vedyntuotannon ja sen kustannuksiin liittyviä ongelmia ei ole pystytty vielä ratkaisemaan. Lisäksi nestemäinen vety polttoaineena on riskaabeli varsinkin yksityisissä ajoneuvoissa. Nestemäisen vedyn kuljettaminen kymmenille tuhansille huoltoasemille aiheuttaisi suuria riskitekijöitä liikenteeseen. Lentoliikenteessä vety saattaa sen sijaan olla tulevaisuuden polttoaine. Lentokoneiden vetymoottorin suunnittelu on jo pitkällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231845
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1261579Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras761365- 301312
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1271146Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet481035Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221011- 22987
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n66858- 46783