Elikkäs ois tällainen 2005 käyttöönotettu Baotian, joka poistettiin rekisteristä omasta tahdosta 20.8.2007. Nyt olen uusi omistaja ja tarttis saada ajoon mahdollisimman nopeasti. Mikä on nyt käytäntö; saako kilvet pelkällä rekisteröinnillä vai pitääkö skootteri katsastaa asemalla. Ai niin, sit viel semmonen et saako sillä ajella "kaks päällä"?
Kiitos etukäteen!
Kiitos etukäteen!
Vastaukset 6
Vanhimmat
on käynti katsikonttorilla. Edellisen omistajan rekisteriotteen luovutusosa, henkilöllisyystodistus ja kyseinen ajoneuvo niin sitten homma toimii. Jos mopo on rekisteröity kahdelle se näkyy otteessa. Muuten tuo rekisteriote kannattaa PITÄÄ mukana ajossa.
Kiits! Kuinka nopeasti ne kilvet vois saada?
aina kun katsikonttori on auki. Rekisteröinti lopetetaan yleensä puolituntia ennen sulkemista!
on se aika jolloin käytäntö muuttunut, ennen sitä rekisteristä poistetut täytyy katsastaa, hinta noin 90 euroa sekä rekisteröinti ja kilpi noin 20 euroa selvitin itse ko. asiaa juuri viime viikolla. Tuon jälkeen rekisteristä poistetut ilmoitetaan vain käyttöön otto ja ostetaan kilpi
tietää. Siis minulla vanhaa faktaa. Mutta nyt tiedot päivittyivät...
Käynti konttorilla; Katsastus 45, rekisteröinti 15 ja kilvet 6 euroa...