Onko normaalia

Kuinka lyhyitä/pitkiä kihlauksenne ovat olleet ennen varsinaista päätöstä mennä naimisiin? Itselläni on vasta vähän yli 2kk takana ja jo nyt malttamattona mietin naimisiin menoa.
62590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Meillä tulee päivää vaille 9 vuotta kihloissa ennen häitä. Mutta toisethan päättävät hääpäivän jo kihloihin mennessä.

Ennen ei ollut soveliasta olla kovin kauan kihloissa. Puoli vuotta seurustelua, puoli vuotta kihloissa ja sitten vihille oli ihan normaalia vielä 1960-luvulla.

Jokainen pari tehköön niinkuin parhaaksi näkee. Ei ole edes mikään pakko mennä kihloihin ennen naimisiin menoa.

Äänestä
  • menee - ei tähän asiaan ole mitään normi-toimintatapaa. Itse kihlauduimme noin ½ vuotta ensitapaamisesta, naimisiin mentiin puolestaan reilu ½ vuotta kihlauksesta. Kihloihin mennessä jo sovittiin, että muutaman kuukauden kuluessa kuulutuksilla käydään. Kaveri on nyt ollut kihloissa 14 vuotta, ja totesi tuossa hiljan, ettei ikinä tule naimisiin menemään lapsensa isän kanssa, vaikka heillä ihan hyvin meneekin.

    Äänestä

juu niin se menee!ei siihen tänä päivänä sääntöä ole...jokaisen oma asia ja tehköön niinku itsestä hyvältä tuntuu..
itsellä eka kihlaus tapahtui n.7kk seurustelun jälkeen..ei sovittu naimisiin menosta ja ero tuli kihlauksesta reilu vuosi eteenpäin.
toinen kihlaus myös n.7kk yhdessä olon jälkeen(jännä sattuma muutes)..nyt yhdessä oloa takana reilu 5v ja hyvin menee vaikka naimisiin ei olla menossa...minä en ole valmis vaikka on kaikkea,rakkautta,lapsia jne..ehkä jonakin päivänä tai sitten ei..

Äänestä
  • " nyt yhdessä oloa takana reilu 5v ja hyvin menee vaikka naimisiin ei olla menossa...minä en ole valmis vaikka on kaikkea,rakkautta,lapsia jne..ehkä jonakin päivänä tai sitten ei.. "

    Tuota en oo koskaan ymmärtäny, että miten naimisiin meno voi olla isompi juttu mitä lapsen hankkiminen/saaminen ? Miten et voi olla valmis naimisiin menemään, jos olette jo yhteisen lapsenki saaneet. Niin ainaki päättelen kirjoituksestasi.

    Eikö yhteisen lapsen, pienen ihmisen saaminen ole aina isompi juttu mitä kahden ihmisen välinen avioliitto. Siihen, kun tulee kolmas, pieni hento ihminen niin eikö vastuu ja sitoutuminen pitäisi olla vielä isompi. Sillonhan sitä ottaa vastuun lapsen elämästäkin, omista "virheistä" jos kahden ihmisen polut erkanis ja ero tulis.

    Kertokaas ihmiset. Oikeesti, tuota oon monesti miettiny. Olis mukava kuulla ihmisten mieli piteitä, et miksi ajatteletta tai ootta tätä mieltä.

    Äänestä

..kihlausaika tulee tod.näköisesti olemaan 2-3 vuotta.
Nyt tämän huikean yhden päivän kihloissa olon jälkeen olen jo silti alkanut suunnitella häitä noin pääpiirteittäin :D

Äänestä

ennen kuin menimme edes kihloihin mieheni kanssa tiesimme jo hääpäivän´;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kihlattuN kirjoitti:

Kuinka lyhyitä/pitkiä kihlauksenne ovat olleet ennen varsinaista päätöstä mennä naimisiin? Itselläni on vasta vähän yli 2kk takana ja jo nyt malttamattona mietin naimisiin menoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu