Kuinka lyhyitä/pitkiä kihlauksenne ovat olleet ennen varsinaista päätöstä mennä naimisiin? Itselläni on vasta vähän yli 2kk takana ja jo nyt malttamattona mietin naimisiin menoa.
Onko normaalia
6
2545
Vastaukset
- nykyään
Meillä tulee päivää vaille 9 vuotta kihloissa ennen häitä. Mutta toisethan päättävät hääpäivän jo kihloihin mennessä.
Ennen ei ollut soveliasta olla kovin kauan kihloissa. Puoli vuotta seurustelua, puoli vuotta kihloissa ja sitten vihille oli ihan normaalia vielä 1960-luvulla.
Jokainen pari tehköön niinkuin parhaaksi näkee. Ei ole edes mikään pakko mennä kihloihin ennen naimisiin menoa.- se...
menee - ei tähän asiaan ole mitään normi-toimintatapaa. Itse kihlauduimme noin ½ vuotta ensitapaamisesta, naimisiin mentiin puolestaan reilu ½ vuotta kihlauksesta. Kihloihin mennessä jo sovittiin, että muutaman kuukauden kuluessa kuulutuksilla käydään. Kaveri on nyt ollut kihloissa 14 vuotta, ja totesi tuossa hiljan, ettei ikinä tule naimisiin menemään lapsensa isän kanssa, vaikka heillä ihan hyvin meneekin.
- tyylillään
juu niin se menee!ei siihen tänä päivänä sääntöä ole...jokaisen oma asia ja tehköön niinku itsestä hyvältä tuntuu..
itsellä eka kihlaus tapahtui n.7kk seurustelun jälkeen..ei sovittu naimisiin menosta ja ero tuli kihlauksesta reilu vuosi eteenpäin.
toinen kihlaus myös n.7kk yhdessä olon jälkeen(jännä sattuma muutes)..nyt yhdessä oloa takana reilu 5v ja hyvin menee vaikka naimisiin ei olla menossa...minä en ole valmis vaikka on kaikkea,rakkautta,lapsia jne..ehkä jonakin päivänä tai sitten ei..- marke-täti
" nyt yhdessä oloa takana reilu 5v ja hyvin menee vaikka naimisiin ei olla menossa...minä en ole valmis vaikka on kaikkea,rakkautta,lapsia jne..ehkä jonakin päivänä tai sitten ei.. "
Tuota en oo koskaan ymmärtäny, että miten naimisiin meno voi olla isompi juttu mitä lapsen hankkiminen/saaminen ? Miten et voi olla valmis naimisiin menemään, jos olette jo yhteisen lapsenki saaneet. Niin ainaki päättelen kirjoituksestasi.
Eikö yhteisen lapsen, pienen ihmisen saaminen ole aina isompi juttu mitä kahden ihmisen välinen avioliitto. Siihen, kun tulee kolmas, pieni hento ihminen niin eikö vastuu ja sitoutuminen pitäisi olla vielä isompi. Sillonhan sitä ottaa vastuun lapsen elämästäkin, omista "virheistä" jos kahden ihmisen polut erkanis ja ero tulis.
Kertokaas ihmiset. Oikeesti, tuota oon monesti miettiny. Olis mukava kuulla ihmisten mieli piteitä, et miksi ajatteletta tai ootta tätä mieltä.
- ryynis
..kihlausaika tulee tod.näköisesti olemaan 2-3 vuotta.
Nyt tämän huikean yhden päivän kihloissa olon jälkeen olen jo silti alkanut suunnitella häitä noin pääpiirteittäin :D - ja malttamaton
ennen kuin menimme edes kihloihin mieheni kanssa tiesimme jo hääpäivän´;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1483259
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau592618Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.292049- 1301667
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?831494- 751484
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3651435- 891115
- 881108
- 901079