Hei! Yritin pelata kaverin kanssa Xbox 360:llä netin kautta, mutta ei onnistunut. Testasin yhteyden ja ongelma oli siinä, että NAT on rajoitettu ja se pitäisi saada avoimeksi. Osaisiko kukaan neuvoa miten muuttaa niitä asetuksia?. Itselläni 0n A-link:n RR84 modeemi
Kiitoksia avusta näin jo etukäteen!
NAT-asetusten muuttaminen
1
1323
Vastaukset
- niin se menee
Koko NAT:ia ei tarvitse ottaa pois päältä, kunhan vaan avaat tarvittavat portit.
Modeemisi käyttöohjeessa on neuvottu, miten avataan portteja palomuuriin ja NAT:iin.
Eli etsi käyttöohje.
Selvitä, mitkä portit pitää olla avattuna Xbox 360:lla pelataessa.
Sitten avaa ko. portit modeemista. Tarvitset sitä varten mikron ja sitten otat yhteyden modeemiin selaimella (tarkemmin käyttöohjeessa).
Esim. http://www.portforward.com
auttaa aika monen modeemin kanssa. Jos ei omaa mallia löydy, mutta joku muu lähes vastaava malli löytyy, niin niitä ohjeita ja ideoita voi soveltaa. Myös googlella voit löytää valmiita ohjeita vaikkapa hakusanoilla modeemisi malli ja NAT.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028192Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m997466Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885636Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885606Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1252578Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592475Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81435Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71414Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa511285