Peugeot Speedfight2 käyntiongelma

pökötin

Mikä mahtaa olla Pösössä vikana kun käy hetken ja kun vähän lämpijää samuu tai ainakin alkaa pahasti hyytymään. Bensaa saa ja kaasari putsattu, siis onko vika sähköissä?

3

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MopoVeijari

      viittaisi siihen että melkoisella varmuudella sytytystulppa on 'hengetön'. Täysin loppu tai karstainen.

      • pökötin

        Ei ole tulppavika. Uusi tulppa käytössä ja kipinä tulee mutta tuntuu että saa liikaa bensaa kun meinaa kastella. Uusittu hiljan automaatti-imu joka paranti käyntiinlähtöä.

        Mikä on se mötikkä johon menee toinen piuha juuri tuosta automaatti-imusta ja on kiinni variaattorikotelossa?


      • MopoVeijari
        pökötin kirjoitti:

        Ei ole tulppavika. Uusi tulppa käytössä ja kipinä tulee mutta tuntuu että saa liikaa bensaa kun meinaa kastella. Uusittu hiljan automaatti-imu joka paranti käyntiinlähtöä.

        Mikä on se mötikkä johon menee toinen piuha juuri tuosta automaatti-imusta ja on kiinni variaattorikotelossa?

        tulppa sillä uusi voi olla viallinen. Mötikkä viittaisi jonkilaiseen venttiiliin. Jos siihen tulee letku niin painetoimiseen ja jos sähköjohto niin solenoidityyppiseen. Mitä tekemistä sillä seoksen kanssa en tiedä mutta jos automaatti-imuun yhteys - niin varmasti jotain. Jos kyseinen venttiili on rikki saattaa se rikastaa seoksen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe