Vääränlaiset linssit? (syväterävä lähilinssi)

ffffffffffffffffffffffffffff

Sain uudet lasit lähinnä tietokonetyöskentelyyn, vissiin syväterävä lähilinssit..

Jotenkin kamalan vaikea näillä olla kun katselualue on niin pieni.. 22" tuuman näytöllä joudun näitä suomi24 keskusteluitakin lukemaan niin että päätä joudun kääntämään lauseen mukana, koska muuten lauseiden loppu jää linsseissä semmoiselle alueelle mistä en täysin selvästi nää, tarkka näköalue on siis pieni.. kuuluuko näiden olla tälläiset vai onko nyt vika jossain muussa..

2

1030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • optinen myyjä

      Saattaapi olla, että ne on pikkusen väärässä asennossa sun kasvoilla ne lasit.. Lukualue on tietysti pienempi, kuin esim. lukulaseilla, mutta ei nyt sentään noin pieni pitäisi olla.. :) Mene heti takaisin siihen liikkeeseen, mistä ne ostit ja kerro ongelmastasi. Luultavasti asia korjaantuu lasien asentoa muokkaamalla.

      • uujuk

        Kiitos paljon vastauksesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3935
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      138
      1404
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      890
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      747
    9. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      726
    10. Mara&Esko gaalassa jälleen

      Onkohan expariskunta taas tulossa yhdessä punaiselle matolle etuilemaan?? Heillähän on omasta mielestään oikeus, ovat He
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      697
    Aihe