Pensasaita. Apua kaivataan!

smismi

Hei!
Tarvisin ideoita ja apua pensasaidan valintaan. Tässä linkki kuvaan: http://www.aijaa.com/v.php?i=3860851.jpg

Haluaisimme istuttaa tuonne kuusien väliin tai kuusien ja tien väliin(ojan laitaan) jonkinlaisen pensasaidan. Tarkoituksena ois saada jonkinlainen näkösuoja. Pensaan tulisi kasvaa mahdollisimman nopeasti ja olla tiheä myös alhaalta. Paikkaan paistaa koko päivän aurinko.

Olen katsellut viherpeukalot.fi sivuilta erilaisia aitataimia, mutta olen niin huono näissä kasvi asioissa että tarvisin apua. Ajattelin että helpoiten selviön kun tilaan ne suoraan tuolta vp:stä.
http://www.viherpeukalot.fi/index.asp?s=12&valinta=ryhma&id=11&page=1
tuolla sivun alalaidassa on pensasaita vaihtoehdot. Asumme oulun kupeessa, tämä taitaa olla V-vyöhykettä.

Kiitos jos joku viitsii auttaa tumpeloa. :)

2

1067

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viherpeukku

      Ei viihdy mikään tuossa kuusen lähellä. Aiheesta on kyllä keskustelu useaan otteeseen, joten vanhaakin tietoa löytyy.

      Siihen pitäisi kaivaa kunnon istutusura, johon juuriesteet ja multaa. Kannattaako sitten kaivaa kuusilta juuret poikki - Ei kannata. Ja kuiva tuo paikka on luullakseni ainakin talon puolelta. Kuinka pitkä matka kuusista on ojaan, ja onko tontin raja missä? Toisella puolella olisi valoa enemmän että joku haluamanne tuuhea pensas myös pysyisi tuuheana.

      Ainoa varma vaihtoehto on oikeastaan ihan tavallisen aidan pystytys. Sen voi halutessaan verhoilla köynnoksillä, jolloin tarvitaan vain muutama istutuskuoppa.

      Pensaista paras vaihtoehto on sinikuusama, mutta tuossa paikassa en kovin eloisaa kasvua siltäkään odottaisi pitkässä juoksussa.

      Helpon ja halvin tässä tapauksessa on kevyt lauta-aita jonka sitten verhoilee halutessaan.

      • edellisen vastaajan kanssa. Mutta nuo kuusethan ovat tosi komeita tuossa ihan pelkiltään. Katsoppas uuudelleen, miten kauniita! Mutta jos sinun täytyisi se aita välttämättä saada, niin minusta vanhan kansan pisteaita sopisi mainiosti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      298
      1016
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      59
      804
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      65
      738
    4. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      691
    5. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      39
      658
    6. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      59
      641
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      43
      550
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      546
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      495
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      487
    Aihe