Pensasaita. Apua kaivataan!

smismi

Hei!
Tarvisin ideoita ja apua pensasaidan valintaan. Tässä linkki kuvaan: http://www.aijaa.com/v.php?i=3860851.jpg

Haluaisimme istuttaa tuonne kuusien väliin tai kuusien ja tien väliin(ojan laitaan) jonkinlaisen pensasaidan. Tarkoituksena ois saada jonkinlainen näkösuoja. Pensaan tulisi kasvaa mahdollisimman nopeasti ja olla tiheä myös alhaalta. Paikkaan paistaa koko päivän aurinko.

Olen katsellut viherpeukalot.fi sivuilta erilaisia aitataimia, mutta olen niin huono näissä kasvi asioissa että tarvisin apua. Ajattelin että helpoiten selviön kun tilaan ne suoraan tuolta vp:stä.
http://www.viherpeukalot.fi/index.asp?s=12&valinta=ryhma&id=11&page=1
tuolla sivun alalaidassa on pensasaita vaihtoehdot. Asumme oulun kupeessa, tämä taitaa olla V-vyöhykettä.

Kiitos jos joku viitsii auttaa tumpeloa. :)

2

1070

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viherpeukku

      Ei viihdy mikään tuossa kuusen lähellä. Aiheesta on kyllä keskustelu useaan otteeseen, joten vanhaakin tietoa löytyy.

      Siihen pitäisi kaivaa kunnon istutusura, johon juuriesteet ja multaa. Kannattaako sitten kaivaa kuusilta juuret poikki - Ei kannata. Ja kuiva tuo paikka on luullakseni ainakin talon puolelta. Kuinka pitkä matka kuusista on ojaan, ja onko tontin raja missä? Toisella puolella olisi valoa enemmän että joku haluamanne tuuhea pensas myös pysyisi tuuheana.

      Ainoa varma vaihtoehto on oikeastaan ihan tavallisen aidan pystytys. Sen voi halutessaan verhoilla köynnoksillä, jolloin tarvitaan vain muutama istutuskuoppa.

      Pensaista paras vaihtoehto on sinikuusama, mutta tuossa paikassa en kovin eloisaa kasvua siltäkään odottaisi pitkässä juoksussa.

      Helpon ja halvin tässä tapauksessa on kevyt lauta-aita jonka sitten verhoilee halutessaan.

      • edellisen vastaajan kanssa. Mutta nuo kuusethan ovat tosi komeita tuossa ihan pelkiltään. Katsoppas uuudelleen, miten kauniita! Mutta jos sinun täytyisi se aita välttämättä saada, niin minusta vanhan kansan pisteaita sopisi mainiosti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1335
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      60
      1173
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      921
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      894
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      777
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      258
      734
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      705
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      210
      679
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      668
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      100
      606
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      286
      563
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      518
    13. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      10
      516
    14. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      481
    15. 34
      455
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      454
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      440
    18. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      427
    19. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      45
      423
    20. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    Aihe