kaivo vai porakaivo?

kaupunkilainen

Kysymys koskee kaivetun ja porakaivon eroa, kun mökki on käytössä vain noin viiden kuukauden ajan vuodessa. Asiaa on kenties käsitelty näillä sivuilla, mutta en löytänyt vastausta.

Tarvitaan kaivo. Pidän enemmän perinteisestä kaivetusta kaivosta. Se on kai halvempi, vaikka veden löytyminen voi olla epävarmaa. Porakaivo olisi kalliimpi, mutta vettä kai löytyy, jos tarpeeksi syvälle poraa.

Voiko kaivettu kaivo olla käyttämättä tuon runsaa puoli vuotta eli säilyykö vesi hyvänä?

Voiko porakaivon laitteineen jättää talveksi käyttämättä ja kylmilleen? Joku sanoi vesisuonien umpeutuva, ellei veden anneta virrata.

2

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaivossa

      onhan maaperässä miljoonia vuosia vanhaa vettä ja hyvin on säilynyt.

      Sama koskee porakaivoa, kalliossa on miljoonia vuosia vanhaa vettä eikä sitä mikään sieltä sulje talven aikana. Pumput ruostuu ja jäätyy mutta vesi on ja pysyy.

      Kaivoon ei saa hiiret päästä tippumaan, ne pilaa vettä tilapäisesti. Jos pintavesi on lähellä se on parempaa kuin porakaivovesi jossa on radonia ja muita mausteita useasti.

      • ...

        Ei pintavettä, vaan pohjavettä nääs. Oli sitte perinteinen kaivettu kaivo tai porakaivo niin se on pohjavettä mitä käytetään. Pintavesien pääsy kaivoon pitää estää. Kaivoa ei tulisi rakentaa mihihinkään monttuun tai painanteeseen. Maa kaivon ympärillä muotoilla siten että pintavedet valuvat kaivosta poispäin. Helpoimmin pohja vettä löytyy yleensä mäkien juurelta. Hiekka/moreeni maasta. Monesti vesi suonia kulkee kallion pinnalla. Jos kaivaa kallion esiin ja sieltä löytyy vesi suoni niin hyvä tapa on räjäyttää potero kallioon 1-2 renkaan syvyydeltä. Silloin vettä piisaa vaikka sitä suonesta tulisikin hiljalleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe