"Nordea kertoi helmikuun alkupuolella aloittavansa osakeannin, jonka päämääränä on kerätä 2,5 miljardia euroa pääomia. Annilla on pankin pääomistajien, eli Ruotsin valtion, Sammon ja Nordea-fondenin sekä JP Morganin ja Merrill Lynchin takaus."
Mitä tuo takaus käytännössä tarkoittaa? Kysyy osakeantti.
Mitä "takaus" tarkoittaa Nordealla?
osakeantti
2
1166
Vastaukset
- pihvin hinnalla
Ei tarkoita hevonpaskaa. Kaksi konkurrsikypsää lukituslaitosta takaavat vain sen, että anti toteutuu. Siis, että kaikki osakkeet kaupataan.
Tämä on vain mainostemppu, tämä "takaus".
Sana Osakeantikon on vähän harhaan johtava. Ei siinä mitään anneta, myydään vain bittejä joilla todistetaan se, että omistat kyseistä yhtiötä.- harhaan?
Ainakin syyttäjä heräsi silloin viimeksi 1994 ja rupatteli jostain harhaanjohtavasta markkinoinnista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073576Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133326Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä722532Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92165Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling462019Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61888Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401708- 901581
- 721153
- 741130