Mitä mieltä porukka on kun _pakollista_ liikennevakuutusta ei myönnetä luottotiedottomalle ilman että maksaa yhden (n. 550e) tai jopa 2 vuoden kertamaksua!
Miten pätkätöitä tekevällä (johon tarvitsee auton) on varaa maksaa tuo kerralla, kyseessä on kuitenkin pakollinen vakuutus.
Onko ainoa vaihtoehto ajella vakuudettomalla autolla ja jos kolari tulee niin vahingot maksaa valtionkonttori eli veronmaksajat? Reilua.. ei?
Miten pätkätöitä tekevällä (johon tarvitsee auton) on varaa maksaa tuo kerralla, kyseessä on kuitenkin pakollinen vakuutus.
Onko ainoa vaihtoehto ajella vakuudettomalla autolla ja jos kolari tulee niin vahingot maksaa valtionkonttori eli veronmaksajat? Reilua.. ei?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niinhän se on elämässä, että kun ei maksa mitä lupaa, niin jossain vaiheessa luotto loppuu. Sitä saa mitä pyytää.
Osta halvempi auto niin riittää rahat vakuutukseen.
siinäpä taas joku kommentoi tietämättä koko tarinaa, hyvähän se on sieltä nimimerkin suojista huudella mikä on oikein ja mikä ei.
elämän realiteettejä. Sitä ollaan niin reppava, niin reppava että. Lapsellista.
Kyllä minä ainakin sain If:stä aikoinaan liikennevakuutuksen ihan tuosta vaan vaikka oli luottohäiriömerkintä, maksukin oli neljässä erässä.
Taas joku ittiään täynnä oleva jeesus...puhdas pulmununen, erittäin hyvä ellei täydellinen.. *:) phiis.
En muuta keksi, kun rahojen ottaminen säästöistä tai rahan säästäminen.
Minusta se on ihan OK.
niin tiedustelin vähän niinkuin rivien välistä mistä voisi saada liikennevakuutuksen, ymmärrän kyllä että aina löytyy näitä joilla täytyy pönkittää omaa egoaan olemalla parempi ihminen nimimerkin suojista kun jollain muulla menee huonommin.
Mulla on fenniassa auton vakuutukset.sain vielä jopa sen osakaskon (hirvi,palo,varkaus,ilkivalta...) vaikka luottotiedot oli silloin menneet.ja sain vakuutuksen 4 erään. Kuulemma myös IF:tlä saa.
Näin se menee,että tänä päivänä mikään vakuutusyhtiö EI myönnä vakuutusta jos on luottohäiriömerkintä.
Painin viime vuonna asian kanssa aivan tarpeeksi.
Vaikka IF:lle maksat 4 vuotta etukäteen niin ei onnistu...mutta yrittänyttä ei laiteta...kait=)
Minä sain Tapiolasta liikennevakuutuksen vaikka luottotiedot ovat menneet..itselläni on kotivakuutus samasta paikasta niin en tiedä sitten että johtuiko siitä vakuutuksen saaminen kuitenkin hoitanut laskut ajoissa niin hyvin menee!