ylävatsalla paineen

tunnetta..

Hei!
Kirjoitin aiemmin kun epäilin itselläni helikobakteeria.Nyt ajattelin kuitenkin kirjoittaa toisenlaisella otsikolla ja kysellä jos jollain on ollut vastaavaia tuntemuksia..

Eli olen 23 vuotias nainen ja 5kk sitten minulta poistettiin sappirakko tähystyksessä sappikivien vuoksi. Nyt 5kk leikkauksen jälkeen,on alkanut tulla sellainen paineen tunne ylävatsalle.Tunne ei heijastu varsinaisesti kummallekkaan puolelle, vaan tuntuu siinä keskellä. Ensin tämä alkoi kun olin syönyt,mutta nyt muutamana päivänä tunne on ollut lähes jatkuvaa,mutta pahenee hieman kun syön. Tänään olen menossa lääkärille illalla ja pelkään ihan älyttömän paljon että saan jonkun kauhean diagnoosian tai että lääkäri sanoo että otetaan testejä,ettei vielä voi sanoa mitään.
Muutenkin olen hieman luulosairas ja luulen aina että sairastan kaiken maailman juttuja.Tosin, tämä paineen tunne ei ole kyllä kuvitusta!

Nyt kun en ole syönyt kahteen tuntiin mitään,vatsa kurisee ihan älyttömästi ja tuntuu vain miten mahassa menee ympäri..

Onko kellään ollut vastaavanlaisia tuntemuksia? Tai onko kellään aavistustakaan mistä voisi johtua.
Niinkuin aiemmin mainitsin, menen tänään sisätauti lääkärille, mutta ajattelin vain täältä kysyä taas, kun olen niin hermona ja toivon että joku ehtisi vastata ennen kuin lähden!

Kiitos etukäteen :)

1

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vatsansa turvoksiin

      syömällä valmiseineitä, jotka sisältävät aromminvahvenninta. Myös muita oireita tulee kovasta vatsakivusta kylmään hikeen ja päänsärkyyn. Tuon lisäaineen aiheuttamat haitat ovat yksilöllisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      107
      4662
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1514
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1236
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1142
    8. 159
      1036
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1028
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe