Saisipa Suomeen myyntiin

Beerwisser

vaikkapa RAdeberger pils, Bitburger pils ja König pils noin alkuun. Nykyisin Suomessa olematon tarjonta Saksalaisista vaaleista laatuoluista. Vehnäoluita on kyllä liikakin saatavilla kysyntään nähden. Mistä tällainen luonnoton tilanne johtuu?

7

1134

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Radeberger

      Minäkin ihmettelen, että Alkon hyllyillä on vieri vieressä toistakymmentä saksalaista vehnäolutlaatua, mutta vain yksi tai kaksi saksalaista vaaleata lageria. Aivan käsittämätöntä!

      Minäkin haluaisin nimenomaan Radebergeriä! Entinen DDR-läinen merkki muuten...

    • vanha nakki

      Jever pils. Sekä DAB joka on Dortmunder-olut. Ja monia muita saksalaisia vaaleita lager-oluita...

      Aitoja wieniläistyypin oluita kaipailee myös.

      • tarkoittanet

        koska ravintolamyynnissähän pilssejä löytyy vähän joka lähtöön. Olutoppaan mukaan saatavilla oleva määrä on reilut 60 erilaista pullotetta.

        Alkon ongelma on se, että jos ei ole riittävästi kysyntää, tuote putoaa nopeasti pois. Alkosta on saatavilla jokunen pilssi (9), eli ei aivan niin huono tilalle kuin voisi kuvitella. Tosin hyvin harvasta Alkosta löytyvät kaikki, mutta tilaavat kaikkia luottelossaan olevia oluita pyynnöstä ja ilman kustannuksia. Arkadian Alkossa saattaa olla silloin tällöin pullote jota ei saa muihin Alkohin siirrettyä - tätäkin on kokeiltu.

        Itse maiston viimeksi Postrižinské Bogan Pivo Pilssin ei lainkaan huono reipas humalointi ja muutenkin aivan ok. Kesällä janojuomana olen maistanut Kulmbacher Edelherb Pilsin ja sekin on aivan ok.


      • Oluttelija

        Muistini mukaan Jeveriä oli Alkossa joskus 1990-luvulla. Ilmeisesti liian humaloitua keskimääräiseen suomalaismakuun? Niinpä se lienee poistunut kysynnän puutteen johdosta.

        Friisinmaalainen Jever Pilsener on ihan oikeasti mainio olut! Tein sen kanssa tuttavuutta ensimmäistä kertaa 41 vuotta sitten, aika lähellä oluen syntyseutuja. Savuankeriasta, Bommerlunder-akvaviittia ja Jever Pilsiä, a vot!

        Suomalainen kuluttaja on tyytyväinen saadessaan pliisua litkua.


      • Toi maahan
        Oluttelija kirjoitti:

        Muistini mukaan Jeveriä oli Alkossa joskus 1990-luvulla. Ilmeisesti liian humaloitua keskimääräiseen suomalaismakuun? Niinpä se lienee poistunut kysynnän puutteen johdosta.

        Friisinmaalainen Jever Pilsener on ihan oikeasti mainio olut! Tein sen kanssa tuttavuutta ensimmäistä kertaa 41 vuotta sitten, aika lähellä oluen syntyseutuja. Savuankeriasta, Bommerlunder-akvaviittia ja Jever Pilsiä, a vot!

        Suomalainen kuluttaja on tyytyväinen saadessaan pliisua litkua.

        Turkulainen Finn-Polpa, mutta putiikki meni nurin ja Jeverin tulo lopahti.


    • Nimetön

      "Vehnäoluita on kyllä liikakin saatavilla kysyntään nähden. Mistä tällainen luonnoton tilanne johtuu?"

      Koska Suomessa ei ole kotimaisia vehnäoluen valmistajia.

      Siis lähes kaikki Suomalaiset panimot tekevät olutta vain ohramaltaasta.

      • vastata

        Uutuus kesälle 2009: Vakka-Suomen panimon Vehnä, löytyy tuolta muista keskusteluista. Siis löytyy Suomestakin vaikka mitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      204
      2368
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1582
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1232
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1028
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      972
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      296
      940
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      912
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      774
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe