Kerrostaloihin tarkkailu päiväkirja

Mirjami 72v

jokaisella asukkaalle tarkkailupäiväkirja johon kirjattaisiin naapurin kolitelut ja musiikin soitto kelloajat ja vieraiden käynnit ja vedenkulutuksen arvio varsinkin jos on naapurilla vieraita kylässä.Perustettaisiin luotettavista asukkaista ns komitea joka laskisi ongelma-asukkaiden virhepisteet ja sakotettaisiin pisteiden perusteella sakko.Näin saataisiin luotettaville asukkaille rauha ja talon arvostus kasvaisi ja energiaa säästyisi.Tupakointi ja alkoholi pitäisi olla kiellettyä taloyhtiön alueella näin säästettäisiin siivouskuluissa,samoin turhat kotieläimet pitäisi kieltää ja asunnoissa joista tulee häiriötä tulisi käydä katsomassa tilanne kuukauden välein ettei tule vesivaurioita tai tapetteja ole rikottu.Näin saataisiin viihtyvyys luotettaville asukkaille.

11

948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sairaat kyttääjät...

      tekevät kerrostaloasumisesta yhtä helvettiä. ANTAKAA NYT IHMISTEN ELÄÄ, MITÄ HELVETIN ELÄMÄÄ SE ON, JOS PITÄÄ KOKO AJAN OLLA HILJAA? KAIKKIHAN TEITÄ PILKUNNUSSIJOITA HÄIRITSEE, ITSE ISTUTTE ILMEISESTI KOKO AJAN HILJAA SOHVALLA JA IHMETTELETTE, MIKSI TÄMÄ ELÄMÄ ON NIIN HELVETIN TYLSÄÄ?

      • juupa, juu

        juu täss oon samaa mieltä....ei kiitos tarvii enää yhtään kyttääjää, on jo tarpeeks kokemusta!!!
        Mene sit alas tai ylös niin ovi kolhtaa tai verho vilahtaa, joka ikinen liike seurataan, se VIE VOIMAVAROJA JA MASENTAA!!!! Tuollaset kyttääjät sais perustaaa oman kommuuninsa ja kytätä siellä toisiaan, nuoria moititaan usein, mutta mitäs nää Vanhemmat tekee, yrittää laittaa hulluja rajoja normaaliin elämiseen...huh...hei!!!!
        tosiaan nää vanhemmat vissiin on kotosalla ja kyttää aamusta iltaan.Itse aikoinani alon erään vanhemman ihmisen edessä itkeä, kun nalkutti vuoden, no saipa talon puheenjohtaja tietää asiasta ja eipä oo sen jälkee nalkuttanut, pamahti omaan nilkkaan ja pahasti ku jäi kii kaikenlaisita pienistä kolttosista, esim. lappujen lähettelystä nimettömänä, mitä naapureille oli myös tehneet. He olivat myös pelästyneet, mutt sanon ett ei kannata välittää..asia hoidossa.
        Näillä sairailla kyttääjillä ei ole elämää...siis pä tehkääpä kirjanen siitä mitä teette ja mihin aikaan ja mitä, se vopi jo kertoa paljon omasta itsestänne!!! Ja luonteesta, ei ihme jos ei tule naapureitten kaa toimeen. ONKOHAN SE ELÄMÄ TYLSÄÄ KU VIITTIS MUUTA TEHÄ KU KYTÄTÄ ??? JA NUPPI TUTISEE KUN SANOTAAN TOSIASIOTA; kieltämätttä on mukava nykyään kuljeskella ku tietää ett on mummo saanu näpäytyksen, ei edes silmiim kehtaa enää katsoa, ja ei ole todella väliäkään, koksa kyttääjät tekee elämästä helvetin, ajatelkaa muita älkääkä vain itseänne vai ootteko te täydellisiä, en minä ainakaan oo enkä tule olemaan, mutta vastaan sanon jos koen epäoiokeudenmukaisuutta, valitettavast ja sehän ottaa päähän kun uskaltaa suunsa aukaista. kävin myös henk.koht tälle arvon rouvalle puhumassa asiata ja käytöksestä, mutt ny onkin varmaan jo toinen kohde..aina joku uusi joka pelästyy....katkera on elämälleen ilmeisesti!! vanhuus ei tule yksinään, mutt ei sitä pidä purkaa viattomiin.


    • Eero Vihdistä

      ilmoitustaululla siis siihen voi kirjata häiriöt ja ylimääräisen sähkön kulutuksen,eihän sitä tarvii joka huoneessa valoja polttaa koko iltaa.Talonmiehemme ottaa vihkosta viikottaen kopion ja ryhtyy toimiin.Sähkönkulutusta seurataan amppeerit talonmies kirjaa huoneistokohtaisesti ja liiasta kulutuksesta tehdään ns lisälasku.Huoneistoissa ei ole omaa sähkömittaria vaan kaikki sähkökulutus on kaikilta pois ja vedenkulutus on saatu alas kun painetta on pudotettu reilusti ja tiskaaminen juoksevalla vedellä ehdottomasti kieletty samoin auton sisälämmitin.Turhaa auton moottorin lämmistystä seurataan talonmiehen amppeerimittarilla.Näin on taloyhtiö saatu viihtyisäksi ja energiaa säästäväksi ja kaikki asukkaat ovat tyytyväisiä ja Talonmies.

      • Meidän huoltomies

        repeis, jos tollasia vielä lisättäisiin töihin.


      • ...............

        asutko sää pöpilässä.


    • se luotettava

      ja hiljainen naapuri päättäkin esim. vaihtaa huonekalut,,, entiset viedään pois ja uutta putkeen... häh.. sujuuko äänettömästi, entäs jos tämän hiljaisen luotettavan kattilakaapista tulee ryminällä alas parit kattilat.. a`vot kuuluu kiva kolin alakertaan, ja ei muuta kuin nimi listaan häitiköinnistää... eli tommonen lista kolahtaisi joskus sitten omaan nilkkaan you know... kukaan ei pysty niin hiljaisesti elelemään, että eikö joskus ääniä kuuluisijokaisen asunnosta...

    • ajateltuani tuo ehdotuksesi

      on aivan sairas! Suomalaisissa on jo muutenkin yksinäisyyteen vetäytyviä, sosiaalista pelkoa tuntevia ihmisiä.

      Tuollaisella SUPERkyttäämisellä vähänkin masennukseen taipuvaiset ihmiset ajettaisiin täydelliseen sairauteen, ja sitä myötä eläkkeelle ennen aikojaan.

      Ihan keskitysleiri tuli mieleeni. Kaiketi seuraavaksi asennettaisiin ulko-ovelle lukija, johon vilautettaisiin aina ohi kulkiessa, tietäisi sitten, kuka milloinkin on ollut sisällä, ja milloin ulkona.

      Lopettakaa jo hyvät ihmiset nuo hullut ehdotukset!

      Sama kuin asuisi jossain rangaistuslaitoksessa.

      Jos ei siedä naapureita, kerätkää kamppeenne ja muuttakaa pois. Se on vapaa valinta.

    • Anselmi 99v

      Eipä teidän ikäloppujen pipipäiden kyttäilyhimo kerro muusta kuin katkeruudesta nuoria ja eläväisiä ihmisiä kohtaan. Haluatte että heillä olisi yhtä paha olla kuin teillä. Olette yhteiskunnan pohjasakkaa ja useimmiten saattekin ansionne mukaan kun satutte vääriä ihmisiä häiriköimään kyttäilyillänne. Kyttääjät ovatkin niitä pahimpia häiritsijöitä asumismuodosta riippumatta.

    • kahjoille
    • nainen 63v

      olla provo. Eihän kukaan voi tosissaan edes ehdottaa tuollaista =)
      Annetaan vain kaikkien kukkien kukkia sillai hyvässä sovussa...

      • vant

        ..mulle itse ei henk. koht. tullut mieleenkään, että voisi olla jotain muuta kuin provo. Mutta hauskaa kun ihmiset lähti siihen mukaan! :D :D Näen mielessäni kymmenet sykkivät otsasuonet!

        Tällaisia Mirjameita tosin on olemassa, kokemusta on! Tuskinpa vaan tällä foorumilla avautuvat, eiköhän ne ole taloyhtiöiden kokoukset heidän keskustelupalstansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      100
      2603
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      1002
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      43
      897
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe