Voisiko joku fiksumpi kertoa, kun huolestuttaa: Menin vahingossa juomaan monivitamiinimehua (marli vital), joka sisältää a-vitamiinia. Myöhemmin vasta huomasin. Purkin kyljessä kyllä luki, että 1 dl sisältää vain 15% päivän saantisuosituksesta. Sittemmin huomasin, että myös margariiniin (flora) on lisätty a-vitamiinia. Kuitenkinhan margariinia suosittellaan käytettäväksi? Voiko siis esim. margariinista saada a-vitamiinia vaarallisia määriä? Entäs tuommoinen mehu? Vitamiinivalmisteita, joissa a:ta on, ei suositella, mutta olisiko purkin kyljessä "ei raskaana oleville" -painatus, jos se olisi vaarallista, vai luottaako valmistaja maalaisjärkeen?
a-vitamiinia mehusta& marg, help!
apva
5618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Maalaisjärki ois hyvä ottaa vaikka tässä vaiheessa käyttöön.
Elä niinkuin ennenkin... tuskin syöt koko paketillista margariinia kerralla tai 5 litraa kerralla mehua joka päivä aamuin illoin...
Niin kyse olikin siitä, missä kulkee raja, eli paljonko kyseisiä tuotteita voi turvallisin mielin käyttää... Siksihän kysyinkin, luottaako esim. mehun valmistaja odottajien maalaisjärkeen. Eli onko a-vitamiinin tarve sama kuin normaalistikin, vai onko suositeltava määrä raskaana oleville jopa kenties vähemmän?
suhteen rajoituksia on maksa, sekä vitamiinivalmisteet, joissa on A-vitamiinia. Muuten ei tarvitse tarkkailla sen suhteen syömisiään.
Pitääkö mennä noin hysteeriseksi? USA:ssa tehdyissä tutkimuksissa raskaana oleva voi ottaa lisä-A-vitamiinia 10 000 ky/IU päivässä. Voissa on luonnostaan enemmän A-vitamiinia kuin noissa margariineissa. Ei edes vitamiinivalmisteet, joita saa Suomessa, ole miksikään vaaraksi...ei täällä yksikään valmiste yllä tuohon 10 000 IU saantiin päivässä. Ei A-vitamiini todellakaan mikään myrkky ole vaan tärkeä vitamiini.
Itse soin raskauden alussa reilusti broilerinmaksaa, mika sisaltaa suhteellisen paljon A vitamiinia. Olin aivan hysteerinen, mutta mitaan vahinkoa ei tullut lapselle.
A vitamiini voi aiheuttaa sikiovaurioita, jos se on todella vahvojen vitamiinivalmisteiden tai aknelaake, Roaccutanin eli isotretionin, muodossa.
Ihan normaalisti syomalla ei voi saada liikaa A vitamiinia, se kun on erittain tarkea vitamiini kehittyvalle sikiolle.
D vitamiinin puutos puolestaan on pohjoisella pallonpuoliskolla yleista, joten sen saanti kannattaa varmistaa.