Lastenkirjojen piilomerkitykset

Billy_Ray_Curys

Olen varsin kiinnostunut lasten kirjoissa esiintyneistä piilomerkityksistä.

Tässä muutama esimerkki:

Narnian yhteyden kristinuskoon ovat olleet melkopaljon esillä.

Pekka Töpöhännässä Pekkaa kiusataan "hännän" pituuden vuoksi, Monnia apureineen käytetään gestapon vertauksina ja Monni kehuskelee Maija Maitoparralle isosta hännästään.

Ruohometsän kansassa kaiken sen ahdistavan meiningin valossa käsitellään yhteiskunnan muodostamista, totalitarismia sekä ihmisen suhdetta luontoon.

Tuleeko kellekään muita tapauskia mieleen, ja jos on linkkiä tarjota niin olisin kiitollinen?

9

1305

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutuilija
    • TainaS

      Itse luin aikanaan innostuneena Bruno Bettelheimin "Satujen lumous" -nimisen teoksen, vaikkakin se sinun kysymykseesi nähden voi mennä ehkä vähän aiheen sivusta. Siinä analysoidaan satuja psykoanalyyttiseltä kannalta ja lapsen henkisen kehittymisen kannalta. Mielenkiintoista ja silmiä avaavaa asiaa silti.

      Sitten ehdottaisin Muumi-kirjoja. Vaikka pinta on lastenkirjaa, merkitykset ovat aikuisille suunnattuja...

    • nanskua

      Potterit, jotka ei kyllä toki ole mitään lastenkirjoja. Vaikka vielä eka ja toka voi ihan soveltua ala-asteikäisillekin. Mutta ne kun on fantasiaa, mutta niissä on niin hyvin monenlailla yhteiskunnallisia asioita. Ihan jo vaikka orjuutetut kotitontut jne.

      • heihei-..-

        Rowling on ihan varmasti tietoisesti ottanut kantaa tämän yhteiskunnan ongelmiin.
        Aloitetaan vaikkapa rotusorrosta. Jotkut vaaleaihoisetan ovat sitä mieltä, että mustat ovat jotain joita ei voi edes ihmisiksi laskea. Heidät pannaan sitten tekemään kaikki likaisimmat työt ja sellaista. Edellä mainitusta asiasta löytyy esimerkkejä pitkin historiaa, kuten tiedetään.
        Ihan sama asia velhomaailmassa: jästisyntyisiä ihmisiä sorretaan ihan samalla tavalla. Sana on tällä kertaa "kuraverinen."
        Taikaeläimiä kohdellaan niinikään alistavasti, velhojen ajatellaan usein olevan kaikkien otusten yläpuolella.
        Näitähän riittää, mutta ajanpuutteen vuoksi mainitsen vielä yhden.
        Nimittäin, verratkaapa ihmiset Hitleriä Voldemortiin. Olen melko varma että tämäkään ei ole sattumaa. Hitler on hullu, joka haluaa valloittaa koko maailman "puhdistaen" sen samalla vähempiarvoiseksi katsomistaan ihmisistä. Voldemort on niinikään saman sairaan päähänpinttymän omaava olento.


    • Muistan kun lukioaikanani äidinkielenopettajani kertoi että klassikkosaduissa on todella paljon kaksimielisyyksiä, koska ennen ajateltiin että myös vanhempien on saatava huvia kirjoista.
      Esimerkiksi: Hannussa ja Kertussa paha noita haluaa lihottaa Hannua ja kokeilee toisinaan hänen "käsivarttaan" aikomuksenaan lopulta työntää hänet "uuniinsa". Tuhkimossa prissi sovittaa "jalkoja lasikenkiin" löytääkseen sen tytön jonka kanssa vietti yön "tanssien". Kun alkaa miettimään, näitä samantasoisia monimielisyyksiä on aika monessa sadussa.

      • Liisa ihmemaassa

        Jatkan vielä edellisen mielipiteenkirjoittajan kirjoitukseen. Esim Prinsessa Ruusunen on Punahilkka ovat klassisia esimerkkejä ja täynnä symbolimerkityksiä. Lisään vielä Hans C. Andersenin sadut Ruma Ankanpoikanen, Merenneito ja mitä kaikkia niitä onkaan. Jopa meidän hölmöläissadut, suomalaiset ja ulkolaiset kansansadut ja eläintarinat ovat täynnä montaa tasoa merkitseviä tarinoita.


      • Satutytsy

        Siis oikeastihan vanhat sadut ovat alun perin olleet aikuisille tarkoitettuja, ei ole ollut mitään "lastenkirjallisuutta". "Lapsuus" niin kuin me sen ymmärrämme on ollut olemassa vasta parisataa vuotta. Alkuperäiset sadut, esim. Tuhkimo, ovat olleet todella paljon julmempia kuin nämä nykyversiot. Ja asiasta kuudenteen, en tiedä voiko tätä piilomerkitykseksi lukea, mutta monet saduthan, tuo Tuhkimo mukaan lukien, ovat suoranaista aivopesua vanhaan, patriarkaaliseen yhteiskuntaan jämähtäneine miesten ja naisten rooleineen ja stereotypioineen.


    • hihku

      Luulisin, että mistä tahansa lastenkirjasta voi aikuinen löytää yhteiskuntaa heijastelevia piilomerkityksiä, ainakin jos niitä hakemalla hakee. Voihan esim. hyvän ja pahan taistelun tulkita viittaukseksi kylmään sotaan ja niin edes päin. Lastenkirjoilla on myös monesti joku tarkoituksenmukainen kasvatusajatus, jolloin vallitsevia yhteiskunnan arvoja pyritään syöttämään lapselle sadun tai runon muodossa. Muun muassa Immi Hellenin runot 1900-luvun alusta viestivät hyvin selvästi suomalaista koti, uskonto ja isänmaa -aatetta sekä perinteisiä naisen ja miehen tai tytön ja pojan rooleja. Toisaalta Elina Karjalaisen Uppo-Nalle -runoissa 1990-luvulla on hyvinkin pasifistisia ja antirasistisia ajatuksia.

      • käsitteet sekaisin

        Viisikoiden poikatyttö Pauli (Paula) oli ehkä intersukupuolinen. Sanaa tuskin oli olemassa kirjojen kirjoittamisen aikoihin. Tai no androgyyni nyt ainakin. Liioittelin vähän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2536
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2126
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      29
      980
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      877
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      798
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      660
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      558
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      515
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      511
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      492
    Aihe