Maailman paras elokuva, ehdottomasti! Demy on ohjaajana nero: en mistään muusta elokuvasta ole löytänyt samanlaista intensiivisyyttä, herkkyyttä, kauneutta ja yhtä onnistunutta rytmitystä. Elokuva on värikylläisyydessään aivan upeaa katsottavaa ja Nino Castelnuovo ja Catherine Deneuve tekevän järkyttävän hyvät roolisuoritukset. Oisi mielenkiintoista kuulla mitä ajatuksia elokuva herättää muissa.
Cherbourgin sateenvarjot
3
494
Vastaukset
En nyt ihan maailman parhaaksi nostaisi, mutta oli se upea elämys. Ensin ajattelin että jaksaakohan tätä edes katsoa kun repliikit lauletaan, mutta lauluhan välitti tunteet vielä dialogia paremmin niin että tippa silmäkulmassa sitä vahdattiin lopulta :)
- mandalay
jo kehui, ja ei se maku minulla ole näköjään erilainen. Ihana, kaunis, surullinen...onneksi teemalta tulee näitä klassikoita.
- bidraldi
Katsoin sen joskus kymmenen vuotiaana ja todellakin pidin. Itkin etenkin lopussa kun lunta satoi ja pari kohtasi toisensa pitkän ajan jälkeen ja niillä oli omat elämät sitten. Olisi kiva taas katsoa se joskus uudestaan. Tykkään musikaaleista, nykyisin tosin enemmänkin bollywood jutuista mutta ne vanhat hyvät musikaalit kuten West side story, My fair lady olis kiva katsoa taas kun on jo vanhempi. Ranskan kieli kuulostaa elokuvassa ja muutenkin kauniilta (kuten myös hindi).
Koulussa laulettiin kevätjuhlassa se suomalainen versio siitä elokuvan pääkappaleesta ("tuuli kulkee puiden alla kuunnellen...").
Aivan ihana elokuva, niin kaihoisa ja voimakas. Suosittelen;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672435- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww801253EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje91176- 79875
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19870- 44723
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta92712Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe27689- 30666