Cherbourgin sateenvarjot

mylenee

Maailman paras elokuva, ehdottomasti! Demy on ohjaajana nero: en mistään muusta elokuvasta ole löytänyt samanlaista intensiivisyyttä, herkkyyttä, kauneutta ja yhtä onnistunutta rytmitystä. Elokuva on värikylläisyydessään aivan upeaa katsottavaa ja Nino Castelnuovo ja Catherine Deneuve tekevän järkyttävän hyvät roolisuoritukset. Oisi mielenkiintoista kuulla mitä ajatuksia elokuva herättää muissa.

3

503

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En nyt ihan maailman parhaaksi nostaisi, mutta oli se upea elämys. Ensin ajattelin että jaksaakohan tätä edes katsoa kun repliikit lauletaan, mutta lauluhan välitti tunteet vielä dialogia paremmin niin että tippa silmäkulmassa sitä vahdattiin lopulta :)

      • mandalay

        jo kehui, ja ei se maku minulla ole näköjään erilainen. Ihana, kaunis, surullinen...onneksi teemalta tulee näitä klassikoita.


    • bidraldi

      Katsoin sen joskus kymmenen vuotiaana ja todellakin pidin. Itkin etenkin lopussa kun lunta satoi ja pari kohtasi toisensa pitkän ajan jälkeen ja niillä oli omat elämät sitten. Olisi kiva taas katsoa se joskus uudestaan. Tykkään musikaaleista, nykyisin tosin enemmänkin bollywood jutuista mutta ne vanhat hyvät musikaalit kuten West side story, My fair lady olis kiva katsoa taas kun on jo vanhempi. Ranskan kieli kuulostaa elokuvassa ja muutenkin kauniilta (kuten myös hindi).
      Koulussa laulettiin kevätjuhlassa se suomalainen versio siitä elokuvan pääkappaleesta ("tuuli kulkee puiden alla kuunnellen...").
      Aivan ihana elokuva, niin kaihoisa ja voimakas. Suosittelen;D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe