Mitä se oikeen tarkottaa ku kassalla kysytään että pankki vai visa? Meneekö se niin että pankilta summa veloitetaan heti mut visalta menee niinku luotolla js velotetaan vasta joskus myöhemmin (milloin?)?
Pankki vai visa
Rahanna
71181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei koskaan.
Ei se pankkikortissakaan ihan heti samantien mene, vaan pankkikortissa voi kestää muutamiakin päiviä jopa ennenkun velotus menee tililtä. Pankkikortti siis on kortti jossa veloitus menee pankkitililtä, Visa eli maksuaika tai luottokortti on sellainen että sä saat laskun ja maksat esim. keskimäärin 30-45 vrk päästä vasta siitä ostoksesta. Se on siis maksuaikaa ja jos on luottoakin kortilla niin voit maksaa sitä pidemmän ajan kuluessa, siis lyhentää luottovelkaa.
Kiitos asiallisesta vastauksestasi!:)
luotolla kannattaa ostaa,
tulee selkeämpi lasku ostoksista, ei ole sekaisin ostokset siinä pankin tiliotteessa.
mutta todella tärkeää,
se luottolasku kannattaa >maksaa kokonaan
Pankille olen kyllä kaikki ostokseni laittanut, sitähän ne kassalla "oletuksena" ehdottaa. Ja automaatista nostaessa en ole kyllä huomannut että vaihtoehtoja edes tarjottaisiin..
että asuu muualla kuin Suomessa jossa kyselllään ihmisiltä että pankki vaiko visa. Muualla ei tarvita kertakaikkiaan kyselyjä lainkaan. Olisi aika jo Suomenkin muuttaa systteeminsä kansainvälisiksi. Kalliiksikin tuo suomalainen systeemi tulee kortin käyttäjälle.
ja jatkossa tullaan kysymään kaupan kassalla:
yllätys yllätys:
Pankki vai luotto?
Se on nimittäin silleen että noi kansainväliset yhdistelmäkortit sisältää Visa debitin (eli käytännössä kansainvälisen pankkikortin) ja Visa creditin (kansainvälinen luottokortti).
Eli mikään ei siis muutu kyselyjen suhteen, kortin käyttömahdollisuudet kylläkin laajenee ja turvallisuus myös.