Lahjavero

mielummin ilman lahjaa

Luulimme, että voisimme vähän suunnitella perintöasioita etukäteen ja ilahduimme hallituksen päätöksestä verovapauttaa alle 20 000 euron lahjan rintaperilliselle. Vielä lakimieskin laatiessaan lahjakirjaa näin luuli. Nyt sain sitten toista tonnia maksettavaa pienestä pläntistä keskellä ei mitään. Eipä kuulemma koskenutkaan verovapaus elossa olevien antamia lahjoja vaan kuolleilta saatuja. Hiphurraa kun kiitin mielessäni verottajaa ja hallitusta. Onko todella näin, että ihmisiä voidaan harhauttaa tekemään tällaisia hölmöyksiä ja tätä lahjaahan voidaan vielä isän kuoleman jälkeen verottaa toiseen kertaan kertoi verottaja tänään. Voisiko lahjan peruuttaa??

5

436

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattais

      sitä lakimiestäkin vähän kovistella. Itse en ole muuta kuvittellutkaan kuin, että perintöveron alaraja nousi rintaperillisillä 20000e. Ennakkoperintökin on asia erikseen.Itsekin kirjoitat että lahjakirja laadittiin lakimiehellä. Ennakkoperintöä eikait jaeta lahjana kenenkään mielestä? Lahjana annettu verotetaan lahjana.

    • antama lahja???

      En ole kuullutkaan, että kuollut henkilö voisi antaa lahjan. Kyllä se silloin on perintö.

    • lakimies!

      Verottoman lahjan yläraja on 3999 €, se oli ennen 3399 €. Tällaisen lahjan voi antaa kelle hyvänsä kolmen vuoden välein ilman veroseuraamuksia.
      Tuo 20000 € koskee vain perintöjä. Ennakkoperintöä verotetaan aina kuten lahjaa. Lopullisessa perinnönjaossa ennakkoperinnön arvo sisällytetään sinun perintöosasi arvoon ja nyt maksamasi vero vähennetään perintöverostasi.

      Perintöasioita kannattaa suunnitella, mutta vaihda lakimiestä sellaiseen, joka ei luule vaan ottaa selvää.
      Tuon 3999 € arvosta voi kumpikin vanhemmistasi siis lahjoittaa kolmen vuoden välein, yhteensä 7998 €. Verottajalle noita ei tarvitse erikseen ilmoittaa, jos eivät kysy.

      Jos olet tehnyt verottajalle ilmoituksen saamastasi lahjasta ja saanut jo päätöksen, ei peruuttaminen taida enää onnistua. Omistusoikeus on siirtynyt lahjakirjalla ja homma on sitä myöten selvä.

    • verot on maksettava aina

      Näinhän se on, että kyllä se verottaja aina keksii keinot ottaa omansa. Nämä verohuojennukset ovatkin tietysti suunnattu sellaisille, joilla on huippujuristit. Osaavat kiertää veroja. Se lohtu tosiaan on,ettei joudu perintöveroja enää maksamaan. Tosin verottaja sanoi,että jos meitä olisi muita lapsia niin voisi katsoa minun saaneen ylimääräistä hyötyä ja siitä voisi vielä verottaa lopullisessa perintöverotuksessa. "Onneksi" olen ainoa lapsi!

      • kölölsölkks

        No ei siihen mitään huippujuristia tarvita, normaali sisälukutaito riittää.

        "Ennakkoperintö" on lahja ja verotetaan lahjana.

        En kyl maksais tolle juristille pennin latia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      80
      5029
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      73
      4668
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      83
      2917
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2384
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      59
      2025
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      20
      1760
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      113
      1415
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe