Eli jo usean vuoden ajan on ollut silloin tällöin kirkkaanpunaista verta ulosteen joukossa silloin tällöin(muutaman kerran vuodessa). Onko jollain valistunutta arvausta että mistä tuo voisi johtua?
Verta ulosteessa, mistä
johtuu...???
101029
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minulta on tutkittu ja sen verran olen tietoinen että jos se tulee suolistosta sitä et edes huomaa, sillä muuttaa ulosteen tummaksi.
tämän virheellisen tiedon. Veri voi olla myös kirkkaanpunaista, vaikka se tulisi suolistosta! Silloin se tulee suoliston alaosasta. Ylempää suolistosta tuleva veri värjää ulosteen tummaksi.
alaosasta, sekään ei tule oireitta. Kyllä jotain epämiellyttäviä ja kivuliaita tuntemuksia pitäisi muistua mieleen vessakäyntien yhteydessä?
on sellainen, että ensin tulee kova teräväsärmäinen pökäle, joka raapii peräsuolen limakalvot verille ja sitten seuraa se löysempi aines, joka tuleekin liukkaammin ulos.
alueelta voi veri tulla punaisena, ja jos on ruikulia niin miksei kauempaakin. nykyään on muitakin vaihtoehtoja kun peräpukamat. esim. haavainen paksusuoli. tähystykseen vaan.
jos rehkin ja raadan eli hikoilen raskaan ruumiillisen työn yhteydessä. Pitäisikin varmaan juoda enemmän nestetasapainon saavuttamiseksi.
merkitys tuossakin asiassa. Pitää saada tarpeeksi kuituja ja verentulo loppuu, kun saat suolen limakalvot kuntoon malttamalla olla syömättä natriumglutamaattia missään muodossa. Omakohtaisia kokemuksia on.
mukavampaa tällöin myös nuo toimitukset yleensäkin, kun tuo kirvelykin jää pois. Kyllä elämisen laatu helpottuu huomattavasti.
http://koti.utanet.fi/~paula/xyz/250309.htm
http://luolanaisen.vuodatus.net/blog/1849493