Osaako joku selittää miten risteykseen ryhmittäydytään oikein? Salossa sama ei toimi.
No seuraava. Lähdetäänkö liikennevaloista heti kun valo vaihtuu vihreäksi vai sitten kun se huomataan ja etsitään oikea vaihde ja mietitään että mihis me oltiin menossa mamma.
Eikö tajuta miten siellä liikenteessä pitää toimia? onko se niin vaikeaa?
minkä voin kyllä opastaa sen jälkeen oikeen kunnolla jos edessä mainitut vielä joskus autoilevat edessäni. olkaa hyvä. opetus on ilmainen.
No seuraava. Lähdetäänkö liikennevaloista heti kun valo vaihtuu vihreäksi vai sitten kun se huomataan ja etsitään oikea vaihde ja mietitään että mihis me oltiin menossa mamma.
Eikö tajuta miten siellä liikenteessä pitää toimia? onko se niin vaikeaa?
minkä voin kyllä opastaa sen jälkeen oikeen kunnolla jos edessä mainitut vielä joskus autoilevat edessäni. olkaa hyvä. opetus on ilmainen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Näitä tolloja on turha opettaa, ne mitään opi.. Porukka ajaa peruna perseessä ja laput silmillä, toivotonta porukkaa!!
Valojen vaihtuessa vihreäksi otetaan ensin sormi pois nenästä, korvasta tms. Sitten etsitään vaihdekeppi ja haetaan pykälä sisään. Näin aiheutettu aikaviive tosin kompensoidaan seraavissa valoissa ajamalla päin vanhoja vihreitä.
Mitä autoilija tekee kun puhelin soi? Alkaa tietysti etsiä missä palttoon tai käsilaukun taskussa kapula mahtaa piristä. Siinä jää turhanaikaiset jutut kuten vilkun käyttö tai ryhmittymiset toiseksi.
Niin,sitä hitaammin kannattaa ajella Helsingin/Turuntiellä on niin pirun mukava katsella velkaisen autonomistajan punaista persettä taustapeilistä.
Jos Mersu 500 SL:ä takana ,ajan 40km nopeus alueella 30Km/h - kokeilkaa - suosittelen tapaa muille myös.
Ja jos taas amistyyppinen sumaripelle Motonetin pakoputkisarjallaan (4 röörisellä) Tojollaan,vedän vähän väli liinat kiinni ja katson taas punaista persettä taustapeilistä.
tunnistin itseni. Oletko sattunut näkemään kun kaivelen nokkaa liikennevaloissa ? Ja aina ajelen päin vanhoja vihreitä, ainakin näin talvisin. Ei viitti losseja lukkoon ja liukua keskelle risteystä.
Seuraavan kerran kun näet minut niin tööttää ja vilkuta pitkillä niin maan perkeleesti.
Yleisin tapa ryhmittyä on oikealle käännyttäessä koukata vastaantulijan kaistan kautta, vasemmalle käännyttäessä taas leikataan risteys siten, että risteävällä tiellä odottavan nokka melkein tulee niistetyksi.
Minun autollani on ikää jo yli 8 vuotta, mutta kyllä siinä etupyörät kääntyvät riittävästi ilman tuollaisia outoja manöövereitä. Onkohan asia niin, että nykynahjuksilla ei ole riittävästi voimia ratin tehokkaaseen käsittelyyn?
Kun ajaa Helsingintietä Turun suuntaan ja tulee sillalle, niin mitenkä siinä pitää ajaa? Onko sillalla Turun suuntaan 2 kaistaa, eli pitääkö ajaa keskikorokkeen viereen ja vaihtaa siitä kaistaa oikealle kun tarkoitus olisi jatkaa Turun suuntaan eikä käänrtyä kirjaston suuntaan.
Homma olisi muuten ihan selvä, mutta kun se bussikaista jatkuu risteykseen asti ja saattaapi se bussi ajella sitä samaan aikaan ja en1234 pääse leikkaamaan oikealle ennen risteystä.
Katsoppa vaikka Jännärin edessä olevia pysäkkejä; niitähän on KAKSI PERÄKKÄIN !!!
Tosin se toinen on vain 2 metriä pitkä, kun risteys tulee tielle....?
Missä muussa kaupungissa bussit ajaa PERÄKKÄIN kaupoungin läpi, eli kaikilla busseilla sama lähtöaika?
Jos esim. TURUSSA kaikki bussit lähtisi torilta samalla minuutilla, niin sepäs olisikin kaaos.
No, SALOSSA voi tehdä mitä haluaa, buseilla on mielivalta täällä.