Työttömät töihin

Eihän noille näytä mikään riittävän. Palsta Uunokin mankuu ihan mahdottomia.

Töihin vaan ! Puolella palkalla.

Hekin tekemään osansa talkoisiin.
6232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sinä olet esimerkki joten näytä mallia.

Äänestä

Tilastokeskuksen tänään tiistaina julkaisemien lukujen mukaan työttömyysaste on noussut helmikuussa 7,6 prosenttiin, missä on edellisvuoden helmikuusta nousua 1,2 prosenttiyksikköä.

Lukumääräinen ero näyttää vakavammalta: viime vuoden helmikuusta alkaen työttömien määrä on kasvanut 30000 miehellä ja 3000 naisella.

Työministeriö löysi 250 000 työtöntä!!!!!!!!!!!!!
Myös työ- ja elinkeinoministeriön uusien laskelmien mukaan työvoimatoimistoihin oli vuodessa tullut 40 000 uutta työtöntä työnhankijaa. Esimerkiksi osa viime vuoden opiskelijoista näyttää valmistuneen suoraan kortistoon.

Työministeriön omien laskutapojen mukaan helmikuussa kortistossa oli 250 000 työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautunutta ihmistä.

Lomautettujen määrä on kasvanut vuodessa hurjasti. Helmikuun lopussa työvoimatoimistoihin oli ilmoittautunut 32 000 lomautetuksi joutunutta, kun vielä viime keväänä heitä oli siellä vain 10 000.

Osa lyhytaikaisesti lomautetuista ihmisistä ei todennäköisesti ole vielä mennyt kortistoihin, vaan pitänee palkattomia pakkolomia omalla kustannuksellaan.

VIITSISITKÖ LAITTAA TÄNNE VINKIN ("talkoisiin myös"), MIHIN NÄMÄ TYÖTTÖMÄT VOIVAT VAIKKA PUOLELLA PALKALLA TULLA TÖIHIN!

Äänestä

mantissa kuvais paremmin näitä alustajia.

Yli miljoona suomalaista elää alle eu:n määrittelemän 900 euron.

Työstä pitää saada elanto siis OIKEAA palkkaa?


PS. Vai pitääkö paikkansa?

Äänestä
  • ole porvareilla, ku roikkua täällä puolustamassa palkatonta työtä, ottaa hutsutkin teidän "risteilyillänne" takuuvarman palkan!?


    Ei ota koska talikolla sohlaa.

    Ja katainen häärii Suomesta kuningaskuntaa!

    Äänestä

mamuja tänne raahataan, montas mamua olet hätistellyt töihin ?

Äänestä

Entisenä pitkäaikaistyöttömänä tiedän, että liian hyvät olot ja nirsous pitivät töistä poissa. Keppi toimii, uskokaa pois. Ainakin minulaiselleni akateemiselle nuorelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


talkoisiin myös kirjoitti:

Eihän noille näytä mikään riittävän. Palsta Uunokin mankuu ihan mahdottomia.

Töihin vaan ! Puolella palkalla.

Hekin tekemään osansa talkoisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu