kulttuuria! Olen suurella ilolla seurannut kaupungin pitkäjänteistä kulttuurin tukemista. Tämä vuosi on Vaskiviikon 30-juhlavuosi ja luvassa on eturivin musiikkiesityksiä. Lisäksi Lieksassa vaikuttaa useita kuoroja jotka ovat niittäneet maanlaajuista mainettta. Oma lukunsa ovat erinomaiset sooloartistit, joita esiintyy viikoittain karaoketilaisuuksissa. Meillä on harvinainen onni saada tähän kaupunkiin hyviä laulajia sekä miehistä että naisista. On lienee vain ajan kysymys koska maahan saadaan ensimmäinen Tangokuninkaallinen täältä meidän Lieksasta. Nyt kannattaisi kaikkien kynnelle kykenevien alkaa tekemään aloitteita kulttuurin lisäämisestä, tapahtui se sitten karaoken, torvisoiton tai vaikka marssimusiikin muodossa. Näin saadaan Lieksaan lisää musiikinystäviä, kulttuurintuntijoita, elämysmatkailijoita ja ehkä kenties jopa paluumuuttajia. Kenellä on tahtoa ja suhteita saada kunnanisät myönteiselle kannalle kulttuurin lisäämiseen, tätä meidän palstalaisten kannattaa ryhtyä pohtimaan.
Lieksaan tarvitaan paljon
2
473
Vastaukset
Puhutaan joskus että Karjalan laulumailla.
Oikein toteatte meidän tulisi todella hyödyntää erilaisia tapahtumia ja koulutustilaisuuksia.
Olen menossa Ähtäriin eläkeläisten pohjois-karjalan edustajana karaokekisaan semifinaaliin joka kestää kolme päivää ja maksaa minulle 150 e matkat päälle Kilpailuihin osallistuu vuosittain ihmisiä enemmän kuin tangokarsintoihin Suomessa.
Jos ajattelee miten paljon esimerkiksi Saarijärvelle tulee vuosittain henkilöitä kisailemaan Kultakurkkukisaan noin 100 ainakin ja he majoittuvat ja tuovat paikkakunnalle rahaa.
Joskus minua ymmärrettiin väärin kun totesin pirtissä voidaan yksin harrastaa mitä vain mutta meillä on täällä varsin tasokasta toimintaa eri saralla joten meidän ei tarvitse matkia mitään vaan tuoda ne esiin mitä taidamme ja moni henkilö on kiinnostunut asioista Urheilusta kultuurista kädentaidoista kielistä yms joten ne tulisi hyödyntää.
Markku Korpinen- SinL
..musiikkpuolella tarjonta pelaa... Kiitos LNPO:n
http://www.lieksa.fi/Resource.phx/sivut/sivut-lieksa-musiikkiopisto/lnpo/index.htx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että326657- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75566
- 56564