Eurooppalaiset autot

Suurin osa eurooppalaista autonvalmistajista on joko konkurssin partaalla tai pystyssä vain valtion tuella. Italiassa ja Ranskassa ne ovat saaneet suoraan miljardiavustukset. Ruotsissa konkurssit näyttävät jo melko selviltä. Saksa on lykännyt epäsuorasti miljardeja tukiaisia vanhan auton 2500 euron romutushyvityksillä. Näin se vaan menee joka puolella maapalloa.
10512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

valtiolta hätäavustuksia. Toyota saa hätäapua valtiolta 1600 miljoonaa euroa. Muut seuraavat perässä. Hätä on kova. Japanin autojen ja elektroniikan vienti on pudonnut puoleen helmikuussa.

Äänestä

kaikkien aikojen tulosennätyksen kun taas esim. Toyota teki huonoimman tuloksen 70 vuoteen samaan aikaan eli n. 4000 miljoonaa euroa tappiota.

Äänestä

antanut autoteollisuudelle avustusta vaan 5 vuoden lainan 6 %.n korolla. Suorat avustukset eivät ole EU:ssa mahdollisia.

Äänestä

VAG ja Toyota ovat ainoat varmat selviäjät. Tehokkuus ja riittävä koko ovat ehdottomat edellytykset selviämiselle.

Äänestä
  • on liikkeellä nykyisin hyvin moneen suuntaan, on jopa ennusteita, että korealaiset tulevat voittamaan japanilaisten pienenemisen kustannuksella. Saapa nähdä, korealaisilla on kaikesta huolimatta nyt kasvu päällä.

    Äänestä

  • ja huhuja kirjoitti:

    on liikkeellä nykyisin hyvin moneen suuntaan, on jopa ennusteita, että korealaiset tulevat voittamaan japanilaisten pienenemisen kustannuksella. Saapa nähdä, korealaisilla on kaikesta huolimatta nyt kasvu päällä.

    Hyundai-Kia saattaa hyvinkin olla yksi näistä selviäjistä mutta saattaa mennä nurinkin. Kesällä olemme viisaampia senkin kohtalosta ja menestyksestä.

    Äänestä

  • rauhassa kirjoitti:

    Hyundai-Kia saattaa hyvinkin olla yksi näistä selviäjistä mutta saattaa mennä nurinkin. Kesällä olemme viisaampia senkin kohtalosta ja menestyksestä.

    Hyundailla menee hyvin:
    http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Hyundai tammikuun suuri yllättäjä/1135243303711

    Äänestä

Italiassa ja Ranskassa ne ovat saaneet suoraan miljardiavustukset


ei pidä paikkaansa

Äänestä
  • mahdollista antaa yrityksille kilpailua vääristävää suoraa tukea, siitä joutuu välittömästi kilpailuviranomaisten käsittelyyn. Valvonnasta pitävät mm. muutkin jäsenvaltiot huolta komissaarien lisäksi. Ranskan valtio antoi siksi lainaa autoteollisuudelle 5 vuodeksi vieläpä aivan normaalilla korollakin sähköautojen tuotekehittelyyn. Saksassa taas annettiin tietyn budjetin mukainen määrä 2500 €:n suuruisia romutuspalkkioita kaikilla yli 9 vuoden ikäisten autojensa romuttajille uuden auton hankintaan. Siitä on eniten hyötyneen saksan autoteollisuuden lisäksi hyötyneet jonkin verran myös muutkin autojen valmistajat. Autokauppa onkin Saksassa ollut kovassa vedossa näinä viikkoina.

    Äänestä

syvän kuilun partaalle, siellä autoteollisuus ei elvy koskaan entiselleen!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei käy kaupaksi kirjoitti:

Suurin osa eurooppalaista autonvalmistajista on joko konkurssin partaalla tai pystyssä vain valtion tuella. Italiassa ja Ranskassa ne ovat saaneet suoraan miljardiavustukset. Ruotsissa konkurssit näyttävät jo melko selviltä. Saksa on lykännyt epäsuorasti miljardeja tukiaisia vanhan auton 2500 euron romutushyvityksillä. Näin se vaan menee joka puolella maapalloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu