YO-kirjoituksista toivoin rajanvetäjää lähdenkö opiskelemaan fysiikkaa vai matematiikkaa lukion jälkeen. Kirjoitukset menivät kuitenkin molemmissa aineissa niin hyvin (molemmista L, tai vähintään E), että nyt olisi tarkoitus alkaa oikeasti päättämään mitä lukee ja mihin.
Jos päättäisin lukea matematiikkaa, niin onko Turulla ja Helsingillä kuinka suuri ero? Turussa vuokrat ovat tietysti alhaisempia, mutta entä erot matematiikan koulutuksessa?
Fysiikkaa jos alan lukea, niin valitsen varmaankin teoreettisen fysiikan. Kumpi opinahjo on tässä suhteessa parempi (omine painopistealueineen)?
Helsinki vaiko Turku, matikkaa vai fysiikkaa
mat. vs. fys
1
443
Vastaukset
- ........
Turku vs. Helsinki ei ole minulla mitään tietoa/kokemusta.
On oikeastaan sama otatko matikan vai fysiikan pääaineeksi alussa, koska luultavasti luet molempia sitten kuitenkin. Oulussa ainakin fyysikot lukee matemaatikkojen matematiikan ja monet matemaatikot lukee sivuaineena fysiikkaa. Pääaineen vaihto onnistunee tarvittaessa aika helposti sitten, kun olet varma kumpaan haluat "erikoistua".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1086937
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324138törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/313561Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3901893- 331438
- 341418
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi511240Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121048Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen168996Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11980